Nowy numer 44/2020 Archiwum

Potrzebna krew

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu zachęca do podzielenia się najcenniejszym z darów.

W tej chwili najmniej jest krwi: A Rh- , O Rh-, B Rh- i to właśnie posiadacze tych grup krwi zaproszeni są szczególnie do centrum we Wrocławiu i oddziałów terenowych.

Krew jest lekiem bezcennym i niezastąpionym a chorzy nie mają ferii, choroba nie wybiera czasu, a do tej pory nie udało się stworzyć sztucznej krwi, więc jedynie drugi człowiek - Krwiodawca - daje szanse w wielu przypadkach na wyzdrowienie lub życie. Co najważniejsze krwi nie można długo magazynować, np. pobrany koncentrat krwinek czerwonych może być przetoczony pacjentowi tylko przez 42 dni od pobrania, a koncentrat krwinek płytkowych ma termin ważności jedynie 5 dni, dlatego tak ważne jest regularne zgłaszanie się osób do oddawania krwi i pozyskiwanie nowych krwiodawców.

Zgłaszając się do oddania krwi wystarczy zabrać ze sobą dowód osobisty.

Krwiodawcą może być osoba w wieku 18-(60) 65 lat ciesząca się ogólnie dobrym zdrowiem. Przed oddaniem krwi należy być wyspanym, wypoczętym, a w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić ok. 2 l płynów, natomiast w dniu oddawania krwi spożyć lekkostrawny posiłek, ograniczyć palenie papierosów.

Więcej informacji – jak przygotować się do oddawania krwi, gdzie i kiedy można oddawać krew i jej składniki znajdują się na stronie internetowej: www.rckik.wroclaw.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama