Nowy numer 2/2021 Archiwum

Kontynuacja ESK i nie tylko

Powstała Strefa Kultury Wrocław - nowa instytucja powołana na bazie Biura Festiwalowego Impart 2016 i doświadczeń zdobytych podczas obchodów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

– Od początku, już wtedy, gdy aplikowaliśmy o tytuł ESK wiedzieliśmy, że instytucja, która będzie odpowiedzialna za organizację wydarzeń 2016 r., będzie dalej kontynuować działalność – tłumaczy prezydent miasta Rafał Dutkiewicz. – To, co się wydarzyło w ramach ESK – zarówno jeśli chodzi o kolejne inicjatywy, jak i nową jakość w podejściu do „uprawiania kultury” – sprawiło, że to już dziś zupełnie nowa instytucja. I tak, po odpowiedniej decyzji Rady Miejskiej, dawny Impart zaczyna działalność pod nową nazwą: Strefa Kultury Wrocław. Przejmuje to, co „urodziło się” w 2016, ale podejmuje też kolejne, zupełnie nowe inicjatywy,

Dyrektor generalny Strefy Kultury Wrocław Krzysztof Maj i Dominika Kawalerowicz – zastępca dyr. ds. programowych zaprezentowali podstawowe obszary działania instytucji – miejsca „wypełnione” kulturą, festiwale oraz programy współpracy lokalnej i międzynarodowej (jak Mikrogranty czy realizowany w podwórkach program „Sąsiadujemy”). Do tych pierwszych należą: Impart, Barbara przy ul. Świdnickiej, Domek Miedziorytnika w Rynkju, związany z osobą Eugeniusza Get-Stankiewicza, Mieszkania dla rezydentów przy pl. Solnym, Galeria Dworcowa na Dworcu Głównym PKP, Pracownia Komuny Paryskiej 45 oraz dwa ośrodki, które wkrótce powstaną: Recepcja (w podwórku przy ul. Ruskiej 46) i Dom Kultury Nowe Żerniki.

Wśród wrocławskich festiwali wymieniono: Jazz nad Odrą pod koniec kwietnia, Europejską Noc Kultury (9 czerwca, tym razem na Przedmieściu Oławskim), XXV edycję Międzynarodowy Festiwal Organowy Non Sola Scripta, trwającego we wszystkie letnie niedziele w kościele św. Krzyża o 19.00, jesienny Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci Dziecinada, Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog-Wrocław.

Strefa Kultury przygotowuje także drukowany miesięcznik – „Wrocławski Niezbędnik Kulturalny”, z dodatkiem skierowanym do mniejszości ukraińskiej. Informacje o wydarzeniach kulturalnych w mieście dostępne są od 17 stycznia na stronie www.strefakultury.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama