Podczas święta Objawienia Pańskiego, Święta Jordanu, w Kościele greckokatolickim i innych Kościołach wschodnich odbywa się poświęcenie wody.
We Wrocławiu ceremonia odbyła się nad Odrą, przy bulwarze Xawerego Dunikowskiego. Wierni udali się tam w procesji, po liturgii, której w katedrze greckokatolickiej przy pl. bp. Nankiera przewodniczył bp Włodzimierz Juszczak. W obrzędzie nad rzeką uczestniczyli także bp Andrzej Siemieniewski oraz duchowni Kościoła ewangelicko-augsburskiego.
– Obchodzimy dziś Objawienie Pańskie – tłumaczył po ceremonii bp W. Juszczak. – Świętujemy je tak naprawdę tak samo jak Kościół rzymskokatolicki, 6 stycznia, z tym, że zgodnie z kalendarzem juliańskim to właśnie dziś przypada ta data. Kościół zachodni obchodząc epifanię kładzie nacisk na przybycie do nowonarodzonego Jezusa Mędrców, zwanych Trzema Królami. Kościół Wschodni natomiast świętuje objawienie Chrystusa jako Boga, wskazując zwłaszcza na chrzest Jezusa w Jordanie. Zwracamy uwagę na fakt, że to tam św. Jan Chrzciciel wskazał na Chrystusa jako Tego, który chrzci; tam Bóg Ojciec objawił się poprzez głos – ogłaszając: „To jest Syn mój umiłowany”, tam Duch Święty zstąpił jako Gołębica. Nad Jordanem objawił się Trójjedyny Bóg.
Błogosławieństwo wody dokonało się m.in. z użyciem specjalnych świec i krzyża, a także poprzez tchnienie. Część poświęconej wody została wlana do Odry.
– Przypominamy, że Bóg tego dnia wstępuje w wody, Chrystus uświęca ją swoim zstąpieniem do Jordanu – wyjaśnia bp Włodzimierz. –Woda staje się święta przez to, że objęła Boga. Stworzenie objęło Stwórcę! Kościół wschodni błogosławi tego dnia wodę, wskazując na szczególne uświęcenie przez Boga całej natury. Można powiedzieć, że to święto ma głęboko ekologiczny wymiar – pokazuje także znaczenie wody dla człowieka. Obrzęd odbywa się przeważnie nad rzeką, żywą, płynącą wodą. Dziś wszystkie wody są uświęcone!
Po ceremonii każdy mógł napić się pobłogosławionej wody. Wierni zabrali ją do domu w przyniesionych naczyniach.
W święcie uczestniczył Zespół Kurpiowski "Pod Borem".