Nowy numer 44/2020 Archiwum

"Twój Vincent" nominowany do Oscara

Powalczy w kategorii pełnometrażowy film animowany. Powstawał m.in. we Wrocławiu.

Film "Twój Vincent" ("Loving Vincent") w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana, pierwsza w historii światowego kina pełnometrażowa animacja malarska, został nominowany do Oscara. Koproducentami obrazu są miasto Wrocław, Centrum Technologii Audiowizualnych i Dolnośląski Fundusz Filmowy (Odra-Film).

To już kolejny sukces tej wyjątkowej animacji. Film otrzymał m.in. Europejską Nagrodę Filmową w Berlinie oraz Nagrodę Publiczności w konkursie najważniejszego na świecie festiwalu animacji w Annecy. Był prezentowany na wielu międzynarodowych festiwalach, m.in. w Melbourne i Seulu. Został kupiony do 140 krajów. Ma znakomite recenzje. A teraz ma szansę na Oscara. Czy go dostanie? Dowiemy się 4 marca.

"Twój Vincent" powstał m.in. we Wrocławiu. To tu nakręcono część scen aktorskich, tu namalowano wiele spośród składających się na animację obrazów. Nie byłoby tego filmu, gdyby nie to, że - jak powiedział Sean Bobbitt, producent - "Wrocław jako pierwszy uwierzył w ten film".

- Jako Europejska Stolica Kultury zaangażowaliśmy się w ten projekt, bo ambitny, nowatorski i ponadczasowy. Łączył wiele dziedzin sztuki, a także pozwalał wykorzystać potencjał filmowy miasta i mieszkających tu niezwykle utalentowanych ludzi - mówi Wioletta Samborska, dyrektor Biura Promocji Miasta Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

"Twój Vincent" opowiada historię życia i zagadkowej śmierci Vincenta van Gogha. Robi to w sposób wyjątkowy: poprzez ożywione obrazy artysty oraz zainspirowane jego twórczością impresje. Wszystkie ujęcia nakręcono najpierw jako film aktorski, a następnie każdą z 65 tys. klatek wykonano techniką malarstwa olejnego. Przy filmie pracowało 125 zawodowych malarzy, w większości absolwentów Akademii Sztuk Pięknych, w tym wielu młodych wrocławskich artystów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama