Nowy numer 24/2021 Archiwum

Zamiast kolędowych obrazków

Mieszkańcom parafii pw. NMP Bolesnej we Wrocławiu-Strachocinie po tegorocznej wizycie duszpasterskiej pozostaje w domach praktyczna "pamiątka" - pomoc w świadomym udziale w Mszy św.

Każda rodzina, która przyjmowała kapłana, otrzymała w darze książkę ks. Mariusza Rosika „Eucharystia. Kawałek nieba na ziemi”. Niewielka publikacja wyjaśnia znaczenie Eucharystii oraz krótko, barwnie i obrazowo prowadzi czytelnika przez poszczególne części Mszy św.

Została wydana staraniem parafii, a na jej obwolucie umieszczono projekt budowanego właśnie parafialnego kościoła autorstwa Karola Pietruchy. Obejrzeć można zarówno budynek z zewnątrz, jak i wizualizację wnętrza – miejsce, gdzie już wkrótce będzie można wprowadzać treść książki w życie: świadomie przeżywać liturgię. Do książki dołączona jest broszura, zawierająca m.in. informacje na temat wspólnot parafialnych.

Mieszkańcy mogli w styczniu wysłuchać również autora publikacji na żywo. Ks. Mariusz Rosik podczas Mszy świętych mówił o tajemnicy Eucharystii – zapowiadanej już w Starym Testamencie poprzez dar manny. Zaprezentował przebieg tradycyjnej uczty paschalnej przeżywanej od wieków przez Izraelitów i odniósł ją do Ostatniej Wieczerzy. – Jezus stosował się do jasno określonego rytuału, przyjętego przez wszystkich Żydów, wprowadził do niego jednak pewną nowość: pominął ostatni, czwarty kielich wina, który należało wypić na zakończenie uczty – zauważył. Kiedy przyszedł moment, by go wychylić, Pan stwierdził: „Odtąd już nie będę pił z tego owocu winnego krzewu aż do owego dnia, kiedy pić go będę z wami nowy, w królestwie Ojca mojego” (Mt 26,29). – Jezus przerwał wieczerzę paschalną, by dokończyć ją w królestwie Ojca. Ostatnia Wieczerza rozpoczęła się w wieczerniku i wciąż trwa. Rozgrywa się codziennie na ołtarzach świata – tłumaczył.

„Kto już teraz karmi się Ciałem Chrystusa, może mieć nadzieję wspólnego z Jezusem ucztowania w wieczności. Eucharystia przeszywa doczesność i sięga wieczności. Jest jak most nad rwącą rzeką – łączy dwa brzegi. Zanurza w wieczność i wprowadza w niebo. Przemienia doczesność w wieczność” – czytamy w publikacji.

Mieszkańcy strachocińskiej parafii po raz kolejny już przeżywają wizytę duszpasterską połączoną z konkretnym przesłaniem – i zaproszeniem do działania. W ubiegłym roku otrzymywali książkę pt. „Słowo Boże z rozważaniami dla zapracowanych wzrokowców”. Została przygotowana przez członków wspólnoty „On jest” należącej do Ruchu Światło-Życie (Domowy Kościół), która od 2011 r. opracowuje krótkie rozważania do czytań mszalnych dla członków parafii pw. NMP Bolesnej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama