To wyjątkowy rok dla wrocławskiej uczelni katolickiej. Papieski Wydział Teologiczny obchodzi 50-lecie swojego istnienia po wojnie.
Jak co roku wspomnienie św. Tomasza z Akwinu staje się okazją do świętowania na wrocławskiej uczelni katolickiej, szczególnie w czasie ważnego jubileuszu.
Uroczystości rozpoczęły się od porannej Mszy św., której przewodniczył w archikatedrze Wielki Kanclerz PWT, abp Józef Kupny.
- Św. Tomasz z Akwinu nazywał Eucharystię wielkim sakramentem, ponieważ w nim Jezus Chrystus jest wyjątkowo obecny. Chcemy Boga dziś prosić o wiarę i mądrość - mówił ks. prof. Włodzimierz Wołyniec, rektor PWT.
W homilii ks. prof. Jerzy Machnacz przybliżył postać św. Tomasza Akwinu. - Swoim życiem i twórczością dał świadectwo obecności Boga w życiu człowieka. Żył w średniowieczu, jednym z najwspanialszych okresów historii nauki i kultury europejskiej. To nie był czas ciemnogrodu. Tomasz stworzył swój zwarty system filozoficzny i teologiczny zwany tomizmem. Wywarł głęboki wpływ na ukierunkowanie zachodniej myśli chrześcijańską - opowiadał kapłan.
Podkreślił, że trudno sobie wyobrazić życie Europy bez osoby i twórczości św. Tomasza Akwinaty, wielkiego mistyka, który zostawił po sobie olbrzymią spuściznę literacką. Kaznodzieja przypomniał, że święty jest doktorem Kościoła, patronem studentów i teologów, a także wszystkich uniwersytetów i szkół katolickich.
- Człowiek myśli i człowiek wiary. Mistyk. Szczególnie czcią otaczał Jezusa Chrystusa, Pana i Zbawiciela. Żywił głębokie nabożeństwo do tajemnicy krzyża i Eucharystii - stwierdził ks. J. Machnacz.
Tłumaczył, że mistyka to doświadczenie istnienia absolutu. To, co Tomasz przeżywał, nie jest więc wytworem jego umysłu. Święty zdaje sprawozdanie z tego, z czym się spotyka twarzą w twarz. Nie używa pustych słów bez pokrycia.
- Św. Augustyn napisał, że niespokojne jest serce człowieka, póki nie spocznie w Panu. Św. Tomasz dodaje, że tylko Bóg może wystarczyć dla zaspokojenia naszych pragnień - mówił kaznodzieja.
Kapłan zadał pytanie: co jest ważniejsze w naszym życiu: prawda czy wolność?
- Tomasz podpowiada wyraźnie i jednoznacznie: prawda jest podstawą wolności człowieka. Prawda prowadzi do wolności. Prawda zawsze wyznacza granice wolności człowieka. A porządek został opisany w Piśmie Świętym. Jan Paweł II określił Tomasza z Akwinu apostołem prawdy, który ukochał prawdę bezinteresowną miłością, starając się jak najmocniej uwypuklić jej uniwersalność - nauczał ks. Machnacz.
Przypomniał także inne określenia dla patrona katolickich uczelni: doktor boskości i doktor człowieczeństwa, ponieważ jak nikt inny pisał o Bogu i człowieku.
- Bóg jest skazany na człowieka, a człowiek na Boga. Boga nie można pojąć bez człowieka, a człowieka nie można zrozumieć bez Boga. Tylko powrót do metafizyki może wydobyć filozofię i teologię z głębokiego kryzysu - stwierdził wykładowca.
Swoje przemyślenia spuentował słowami:
- Ten człowiek nie należy do historii, do przeszłości. Jego dzieła inspirują Kościół do dziś, dlatego jest dla nas, filozofów i teologów, aktualny jak nigdy przez swoje zdroworozsądkowe podejście.
Po wspólnej modlitwie zebrani uczestniczyli w akademii w auli PWT, którą rozpoczął śpiew Bogurodzicy. Studenci teleologii oraz pedagogiki wystawili spektakl inspirowany poezją ks. Jana Twardowskiego.
Tradycyjnie wręczono medale i dyplomy. Wykład akademicki na temat życia i działalności rektora PWT ks. prof. Józefa Majki w 100. rocznicę urodzin i 25. rocznicę śmierci, wygłosił ks. prof. Józef Swastek.
W 2018 oku obchodzimy 50-lecie istnienia Papieskiego Wydziału Teologicznego, który od tego czasu posiada prawo nadawania stopni akademickich jako kościelna wyższa uczelnia.