Nowy numer 44/2020 Archiwum

Ekomobilna rewolucja w Środzie Śląskiej

Gmina uruchomiła własną komunikację miejską. Większość autobusów jest elektryczna.

- Gmina potrzebuje transportu publicznego przede wszystkim po to, by umożliwić mieszkańcom przemieszczanie się pomiędzy miejscowościami gminnymi oraz w samej Środzie Śląskiej. Mieszkańcy wielokrotnie sygnalizowali, że inne formy zbiorowego transportu zawodzą. Jednym ważnych powodów uruchomienia gminnej komunikacji było też skomunikowanie ze stacją kolejową PKP, umiejscowioną około 3 kilometry na północ od centrum Środy Śląskiej. Nasze przejazdy skorelowaliśmy z kursami pociągów Kolei Dolnośląskich - informuje Marta Wilczyńska, rzecznik prasowy Urzędu Miasta.

W odpowiedzi na potrzeby mieszkańców od 30 stycznia w gminie jeździ dziesięć autobusów, w tym siedem elektrycznych, trzy duże od Ursusa z Lublina, cztery małe od Intentio z Wrocławia. Oddano do użytku także trzy niskoemisyjne minibusy wyprodukowane przez firmę MMI ze Zbyszewa. Pojazdy objeżdżają północną część Środy Śląskiej i jego przyległości.

- Uruchamiając nowoczesną komunikację miejską, spełniamy obietnice wyborcze. Włączamy się w ekologiczną rewolucję i podejmujemy działania pionierskie, wyprzedzamy między innymi Szczecin i Zieloną Górę. Dbamy zarówno o środowisko, o wygodę i o kieszenie mieszkańców. Wspieramy także polskie firmy, które złożyły świetne oferty i wygrały przetargi - przekonuje burmistrz Adam Ruciński.

Jaromir Stawirej prezes spółki odpowiedzialnej za średzki transport publiczny podkreśla, że w ramach inwestycji nie przeprowadzono pełnej elektryfikacji. Dlaczego? - Ze względu na aktualne możliwości pojazdów elektrycznych i wygodę mieszkańców. Gdybyśmy chcieli wprowadzić w pełni ekologiczne połączenia między miastem a peryferiami, inwestycja stałaby się nieopłacalna - tłumaczy. Zwraca też uwagę, że gmina zakupi jeszcze cztery dodatkowe pojazdy. - Aktualnie wchodzimy w przestrzeń niezagospodarowaną przez prywatnych przedsiębiorców.

Największe z elektrycznych autobusów mogą na jednym doładowaniu przejechać aż 160 kilometrów. Zakupiono je w ramach Dolnośląskiego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Wartość pierwszego etapu inwestycji wynosi  prawie 8,5 mln zł. Ze środków Unii Europejskiej pozyskano 5,8 mln zł. Do 12 lutego transport publiczny będzie darmowy, później zostaną wprowadzone bilety i zniżki przewidywane przez polskie prawo. Dla posiadaczy planowanej karty mieszkańca Środy Śląskiej przewiduje się ponadto 50 proc. ulgi.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama