Siłą jej prac jest uniwersalny język, odczytywany w różnych kulturach - mówi o Magdalenie Abakanowicz dr Barbara Banaś, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Placówka kupiła 14 prac słynnej artystki.
- To była osoba o bardzo silnej woli, co widać w jej pracach Jak sama tłumaczyła, inspirowały ją rozważania nad ludzką kondycją. Jej dzieła to opowieść o człowieku, o jego zmaganiach z dobrem i złem - wyjaśnia B. Banaś.
Dodaje, że Magdalenę Abakanowicz łączyła wieloletnia przyjaźń z Mariuszem Hermansdorferem, w latach 1983-2013 dyrektorem Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Placówka w szczególny sposób dba o zabezpieczenie spuścizny po zmarłej w ubiegłym roku światowej sławy artystce (1930-2017) - uznawanej za jedną z najwybitniejszych w XX wieku.
Zakup wspomnianych 14 prac był możliwy dzięki funduszom przekazanym na ten cel przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2 mln zł.). Obecnie muzealna kolekcja dzieł M. Abakanowicz liczy już 65 eksponatów.
Nowe nabytki (i część od dawna będących w posiadaniu placówki) oglądać można w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej (oddział Muzeum Narodowego) do 25 marca.
W otwarciu wystawy wziął udział prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego. - Dbamy o to, by polscy twórcy byli najlepiej reprezentowani w polskich muzeach; cieszę się, że mogę zainteresować opinię publiczną tą kolekcją - mówił, wspominając, że w tym roku na Dolnym Śląsku realizowanych jest 11 projektów dotyczących kultury; wkrótce dojdzie dwunasty, a wtedy ich łączna wartość wyniesie ponad 240 mln zł (ze środków państwowych i unijnych).
- Nowe prace pochodzą głównie z ostatniego okresu twórczości artystki. Ich zakup sprawił, że mamy największy i w pełni reprezentatywny zbiór dzieł M. Abakanowicz na świecie. Muzeum Narodowe we Wrocławiu, obchodzące w tym roku 70-lecie istnienia, stało się instytucją sprawującą pieczę nad jej dorobkiem artystycznym - wyjaśnia dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor muzeum.
Dodał, że dzięki wsparciu ministerstwa, placówka aktualnie realizuje dwa projekty finansowane z funduszy Unii Europejskiej - jeden dotyczy powiększenia możliwości aranżacyjnych w Pawilonie Czterech Kopuł, drugi - modernizacji budynków Panoramy Racławickiej, kolejnego oddziału Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Zakupione prace to:
Pięć figur z cyklu „Mutanty” (1994-1996), dwie formy z grupy „Wrzeciono” (1997 r.), jedna figura „Dream II” (2008), sześć figur z serii „Ghost, Spooks, Spirits” (2008). Są to prace wykonane z wykorzystaniem żywicy, worków, metalowego stelażu, gałęzi, płótna, siatki drucianej).