Nowy numer 47/2022 Archiwum

Duszpasterze dla młodych

Dekanalni duszpasterze młodzieży spotkali się w ramach przygotowań do Niedzieli Młodych.

Od kilku lat obchody Światowego Dnia Młodzieży w wymiarze diecezjalnym mają we Wrocławiu scentralizowany charakter. Podobnie będzie w tym roku. Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży przygotowuje ciekawy program nie tylko na Niedzielę Palmową. Jest też kilka propozycji na cały zbliżający się Wielki Post. Propozycje były omawiane z dekanalnymi duszpasterzami młodzieży, którzy przekażą je kapłanom i katechetom, a następnie zorganizują grupy ze swoich dekanatów i przybędą 25 marca na Ostrów Tumski.

Spotkanie otworzyła wspólna modlitwa Nieszporami, a następnie ks. Zbigniew Kowal, diecezjalny duszpasterz młodzieży, omówił kolejne propozycje. - Ważne jest by dobrze wystartować przed Niedzielą Palmową - mówił do kapłanów. Podkreślił, że chodzi o coś więcej jak tylko o sam przyjazd młodzieży na Ostrów Tumski. - Wielki Post ma być przygotowaniem do tego dnia przede wszystkim pod względem duchowym.

Wkrótce do młodzieży w archidiecezji trafi 15 tys. obrazków, na odwrocie których jest specjalna modlitwa z prośbą, by Niedziela Młodych była czasem prawdziwego spotkania z Chrystusem. Wkrótce opublikowany zostanie również list abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego z zaproszeniem do udziału w Światowym Dniu Młodzieży. - Liczymy, że katecheci wykorzystają ten list na lekcjach katechezy - dodaje.

DDM proponuje na Wielki Post też trzy akcje. Pierwsza - "Środa z suchą bułką" - to propozycja podjęcia dodatkowego dnia postu w wybranej intencji i przeznaczenie zaoszczędzonych w te dni pieniędzy na jałmużnę. - Inną propozycję nazwaliśmy "Skuś się na post". Ma ona polegać na tym, że w różnych miejscach - w dekanatach, parafiach, wspólnotach - będą się odbywały modlitwy. Młodzież musi wiedzieć, że może tam przyjść i się pomodlić - wyjaśnia ks. Z. Kowal. Lokalizacje i godziny będą aktualizowane na stronie www.ddmwroc.pl.

Ostatnią propozycją jest "Płaszcz Miłosierdzia". Chodzi w niej o spisanie postanowień wielkopostnych, uczynków miłosierdzia na płachtach materiałów. W czasie Niedzieli Palmowej powstanie z nich dywan rozłożony przed Najświętszym Sakramentem.

Program Niedzieli Młodych zakłada rozpoczęcie wydarzenia o 14.30. Odbędzie się wówczas procesja Niedzieli Palmowej z kościoła pw. NMP na Piasku do katedry wrocławskiej. Tam o 15.00 rozpocznie się Msza św. pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego. Następnie, o 16.30 zaplanowano posiłek, a po nim warsztaty i Strefę Miłosierdzia. Wszystko zakończy się adoracją Najświętszego Sakramentu i błogosławieństwem (18.30).

- W tym roku zrezygnowaliśmy z występów scenicznych. Skupimy się na warsztatach, które odbędą się m.in. w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego oraz "pod czwórką" w Centrum Duszpasterskim Archidiecezji Wrocławskiej.

Hasłem tegorocznego Światowego Dnia Młodzieży są słowa zaczerpnięte z orędzia papieskiego - "Nie bój się Maryjo, znalazłaś łaskę u Boga".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy