Nowy numer 44/2020 Archiwum

Kapłan w harcerstwie potrzebny

Międzynarodowe Spotkanie Duszpasterzy Skautów Europy tym razem odbyło się w Rzymie. Uczestniczył w nim wrocławski ksiądz - Mariusz Sobkowiak.

Tego typu spotkanie odbywa się raz na 5 lat w jednym z krajów europejskich. Tym razem uczestniczyło w nim 150 duszpasterzy z 15 krajów należących do Federacji Skautingu Europejskiego. W tym gronie znalazło się 10 polskich kapłanów m.in. ks. Mariusz Sobkowiak, wikariusz z parafii pw. św. s. Faustyny na wrocławskim Biskupinie, związany ze Skautami Europy od 4 lat.

Jak relacjonuje duszpasterz I hufca wrocławskiego, program spotkania był ściśle związany z tegorocznym synodem biskupów o młodzieży.

- Mówiono o skautingu jako miejscu, gdzie młody człowiek powinien znaleźć odpowiednie warunki, by rozeznawać swoje powołanie oraz skutecznie budować swoją dojrzałość - tłumaczy ks. Mariusz Sobkowiak.

Kapłan dodaje, że w wielu wystąpieniach podkreślano mocno, iż skauting katolicki nie jest sam w sobie celem, ale jest narzędziem do celu nadrzędnego, czyli dążenia do świętości.

- Skauting to bardzo dobra metoda wychowawcza, która rozwija młodego człowieka zarówno duchowo, jak i fizycznie. Na spotkaniu w Rzymie dyskutowaliśmy o dużym znaczeniu obecności duszpasterza przy katolickich grupach skautowych, który ma ukierunkowywać i wspierać w dążeniu ku świętości - mówi duszpasterz I drużyny wrocławskiej i II gromady wrocławskiej.

Kapłan w harcerstwie katolickim współpracuje w tandemie wychowawczym z szefem danej grupy. Najważniejszą formą jego działania duszpasterskiego jest sprawowanie Najświętszej Liturgii i wszelkiej posługi sakramentalnej. Służy także swoją obecnością, a poprzez towarzyszenie młodemu człowiekowi wspiera jego rozwój.

Oprócz prelekcji uczestnicy mieli także czas podczas konwersatorium, by powymieniać się doświadczeniami swojej pracy.

- Ostatniego dnia na zakończenie spotkania wszyscy duszpasterze odprawili Mszę Świętą w bazylice św. Piotra.  Po Eucharystii uczestniczyliśmy w audiencji generalnej na placu św. Piotra, po niej na chwilę spotkaliśmy się z papieżem Franciszkiem - opowiada ks. M. Sobkowiak.

Jak dodaje, udało mu się także zamienić parę słów z Ojcem Świętym. - Przez tę krótką chwilę mogłem powiedzieć papieżowi Franciszkowi, że jestem z Polski, z Wrocławia, a nasza archidiecezja wraz z abp. Józefem Kupnym na czele przygotowuje się do synodu młodych i do Światowych Dni Młodzieży w Panamie - relacjonuje wrocławski duszpasterz harcerzy katolickich.

Mówi, że papież Franciszek z uśmiechem podziękował kapłanom za zaangażowanie w duszpasterstwo skautów.

W Polsce obecnie w Stowarzyszeniu Harcerstwa Katolickiego „Zawisza”, które należy do Federacji Skautingu Europejskiego, zrzeszonych jest około 5 tysięcy skautów. Najliczniejsze grupy w FSE tworzą Francuzi, Włosi i Niemcy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama