W XXVI Światowy Dzień Chorego abp Józef Kupny poświęcił kaplicę w szpitalu Vratislavia Medica im. św. Jana Pawła II.
Pierwsza Msza św. w kaplicy została odprawiona w niedzielę 11 lutego o godz. 14. Przewodniczył jej metropolita wrocławski, a koncelebrowali: ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz wrocławskiej katedry, ks. Michał Mraczek, sekretarz arcybiskupa, oraz ks. prof. Andrzej Tomko, wykładowca Papieskiego Wydziału Teologicznego.
- Trędowaty z wielką pokorą w Ewangelii prosi Jezusa o łaskę: „Jeśli zechcesz, możesz mnie oczyścić". Dzisiaj my również wołamy: „Boże, oczyść nas z tego, co nas od Ciebie oddala” - mówił w kazaniu ks. prof. Tomko.
W homilii nawiązał do Światowego Dnia Chorego. - Świat chorego to inny świat, gdzie dzień albo noc wyznacza samotność. Kiedy tęskni się za świtem, bo nie mogło się przespać nocy. Choroba to wielka samotność. Ale można ją w radykalny sposób zmienić, jeśli przepełni się ją Bogiem - stwierdził kaznodzieja.
Podkreślił, że Chrystus, stając się jednym spośród nas, wchodzi w nasze cierpienie, jest uczestnikiem naszych ziemskich trosk, naszego bólu, samotności, naszych smutnych doświadczeń. Stał się jednym z nas z ciała i krwi, aby zrozumieć nasze cierpienia.
- Kochani chorzy, samotność w bólu i chorobie jest przepełniona po brzegi Bogiem, bo On z wami współcierpi. Na swoje barki bierze cierpienia całego świata. Jest takie piękne słowo łacińskie: consolatio, które oznacza pocieszenie i współuczestniczenie. Jak powie Benedykt XVI: w cierpieniu chorych pojawia się zorza nadziei - przypomniał ks. prof. Tomko.
Zaznaczył, że św. Jan Paweł II otacza szczególnie miejsca jemu poświęcone. - Ta kaplica staje się zorzą nadziei. Będzie służyć chorym, by wzmacniali moce ludzkiego ducha, który jest w stanie znieść ból i cierpienie - konstatował kapłan.
Medal św. Jadwigi za zasługi dla archidiecezji wrocławskiej z rąk abp. Kupnego otrzymał Stanisław Han, inwestor szpitala Vratislavia Medica i właściciel spółek wchodzących w skład Grupy HASCO.
- Szpital nie bez powodu nosi imię św. Jana Pawła II. Zawsze uważałem, że w takiej placówce powinna znajdować się kaplica, w której pacjenci będą mogli w spokoju i zadumie pomodlić się oraz pewne sprawy przemyśleć. To takie miejsce wyciszenia i zastanowienia się nad sobą, nad swoim życiem - powiedział nam S. Han.
- Niech Jezus Chrystus, który rozumie człowieka, bo sam doświadczył cierpienia, błogosławi i niech udziela wszelkiej pomocy - zwrócił się do chorych abp Kupny.
Szpital Vratislavia Medica im. św. Jana Pawła II o łącznej powierzchni 11 tys. mkw. może przyjąć ok. tysiąca pacjentów miesięcznie. Należy do jednego z najnowocześniejszych centrów ortopedyczno-rehabilitacyjnych w Polsce, gdzie pracuje ponad 200 specjalistów - chirurgów, anestezjologów, ortopedów, fizjoterapeutów i psychologów.