Nowy numer 43/2020 Archiwum

Z Duchem Świętym

Po raz 38. wyruszą 2 sierpnia z Wrocławia na Jasną Górę pątnicy w Pieszej Pielgrzymce Wrocławskiej. Podczas spotkania grupowych przewodników zapadły pierwsze decyzje.

Pierwsze w tym roku spotkanie przewodników grup było okazją do wymiany spostrzeżeń z ubiegłorocznych pielgrzymek, ale przede wszystkim do ustalenia głównego przesłania tegorocznej.

Ks. Stanisław "Orzech" Orzechowski, główny przewodnik PPW, na samym początku zaskoczył zebranych, ogłaszając, że w związku z wiekiem i mniejszymi siłami potrzebne jest mu wsparcie w kierowaniu przedsięwzięciem. Jako swojego zastępcę przedstawił dotychczasowego rzecznika prasowego pielgrzymki (od 12 lat) - ks. Tomasza Płukarskiego. Docenił jego wieloletnie doświadczenie w wędrówce na Jasną Górę i doskonałe rozeznanie aktualnych potrzeb pielgrzymki.

Z Duchem Świętym   Ks. Tomasz Płukarski Karol Białkowski /Foto Gość

Jednym z pierwszych ustaleń było hasło przewodnie tegorocznej wędrówki. Po krótkiej dyskusji zdecydowano, że będzie ono brzmiało: "Veni" (łac. Przyjdź), co nawiązuje do programu duszpasterskiego realizowanego w Polsce, odbywającego się pod hasłem: "Duch, który umacnia miłość". Tematyka będzie realizowana podczas konferencji grupowych. Kapłani będą przybliżać dary Ducha Świętego i owoce. - Padła też propozycja, by podczas jednej z pielgrzymkowych Mszy św. udzielony został sakrament bierzmowania. Wkrótce podamy szczegóły, w jaki sposób będzie można zgłaszać chęć jego przyjęcia w tym czasie i jakie warunki należy spełnić - dodaje Wiesław "Kuzyn" Wowk, koordynator służb pielgrzymkowych.

Drugim elementem rozważań będzie 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Codziennie, po modlitwie "Anioł Pański", będą emitowane w grupach fragmenty homilii papieża Jana Pawła II wygłoszonych podczas jego pielgrzymek do Polski, w których nauczał o wolności i mówił o ojczyźnie. Zaplanowano również nabożeństwo dziękczynne za niepodległość. - Ten wątek był szczególnie obecny w latach 80. XX w. Pielgrzymka była przestrzenią, w której swobodnie można było rozmawiać na temat wolności, solidarności i patriotyzmu. Świadomość tego mają zwłaszcza starsi pątnicy. Chcemy to również w tym roku przypomnieć - dodaje.

Bez zmian na dzień dzisiejszy pozostają trasa pielgrzymki, miejsca noclegów, a także godzina wejścia do jasnogórskiego sanktuarium i Mszy św. na zakończenie (godz. 11 na wałach jasnogórskich).

Kolejne spotkanie przewodników grup zaplanowano na 16 kwietnia.


UWAGA! Trwa rekrutacja do służby porządkowej PPW.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama