Już po raz trzeci ruszyła akcja "Talent Miłosierdzia" organizowana przez Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Ma ona obudzić wrażliwość na potrzebujących niezależnie od wiary, światopoglądu czy wieku.
W konferencji prasowej otwierającej tegoroczną edycję akcji wzięli udział abp Józef Kupny, Grzegorz Dzik, przewodniczący Rady Zachodniej Izby Gospodarczej - Pracodawcy i Przedsiębiorcy oraz ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.
Metropolita wrocławski podkreślił, że akcja ma na celu z jednej strony pomaganie osobom, które tej pomocy potrzebują, a z drugiej uwrażliwianie każdego z nas na drugiego człowieka. Przypomniał, że w poprzednie edycje inicjatywy włączali się przedstawiciele władz różnych szczebli z Dolnego Śląska, a także środowisko naukowe. - Dzisiaj włączyli się przedsiębiorcy, świat biznesu. Chcemy zachęcić wszystkich do budowania pewnej więzi opartej na wspólnym pomaganiu - mówił.
Abp Józef Kupny zwrócił uwagę, że na papierowych torbach jest instrukcja jak działa "Talent Miłosierdzia". - To nie jest tak, że jedna osoba musi całą torbę wypełnić wypisanymi produktami, ale możemy robić to wspólnie z sąsiadem, z koleżanką, czy kolegą z pracy. Myślę, że ta akcja tworzy więzi i klimat odpowiedzialności.
Przedstawiciel pracodawców, Grzegorz Dzik, dziękował metropolicie wrocławskiemu i wrocławskiej Caritas za zaproszenie do udziału w "Talencie Miłosierdzia". Zwrócił uwagę, że jest to inicjatywa, w której biorą udział nie tylko pracodawcy, ale przede wszystkim pracownicy. - Myślę, że każdy człowiek ma w swoim sercu chęć niesienia pomocy - zwrócił uwagę. Podkreślił też, że stworzenie odpowiednich do tego warunków jest dla pracodawcy czymś cennym, bo łączy go jeszcze silniej z pracownikiem.
- Pięknem tej akcji jest prostota - przekonywał. Zauważył, że środowiska polityków i uczelniane, które promowały tę akcję w ubiegłych latach są w niej wciąż obecne, a poprzez włączenie się pracowników i pracodawców pokazuje, że inicjatywa z roku na rok się rozwija i gromadzi się wokół niej coraz większa liczba zainteresowanych. Jako wartość dodaną wymienia fakt, że darczyńcy nie muszą przynosić zebranych produktów do Caritas, ale mogą je wręczyć osobom potrzebującym wokół siebie.
Ks. Dariusz Amrogowicz przekonuje, że wypełniając torbę "Talentu Miłosierdzia" i przekazując ją najuboższym pomagamy również... sobie w realizacji postanowień wielkopostnych. - Potrzebujących wokół nas nie brakuje i nigdy nie będzie brakować. Często są to ludzie skromni i nie chcą mówić o swojej biedzie. Dzięki zespołom parafialnym Caritas, różnym wspólnotom i są sąsiadom, można do nich dotrzeć i im przekazać te podstawowe dary, aby odczuli, że są ludzie, którzy o nich pamiętają.
Specjalnie dedykowane akcji torby "Talentu Miłosierdzia" są dostępne w każdej parafii archidiecezji wrocławskiej. Jednak, jak podkreśla rzecznik prasowy wrocławskiej Caritas, Paweł Trawka, opakowanie jest tylko symboliczne. Lista produktów i instrukcja postępowania jest dostępna również na stronie www.wroclaw.caritas.pl.
Na torbach znajduje się dokładna instrukcja postępowania i lista najbardziej niezbędnych produktów Karol Białkowski /Foto Gość