Nowy numer 50/2018 Archiwum

Przedpremierowy pokaz specjalny o kapelanie wyklętym

Zapraszamy do kina na film "Gurgacz" opowiadający o jezuicie w antykomunistycznej partyzantce. Można już rezerwować miejsca!

To już kolejne spotkanie z cyklu "Do kina z Gościem". Tym razem włączamy się we wrocławskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych i w przeddzień 1 marca zapraszamy na niezwykły film.

Kto z nas kojarzy postać o. Władysław Gurgacza ps. "Sem"? To jezuita, uczestnik podziemia antykomunistycznego po II wojnie światowej i kapelan Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej. Młody kapłan reprezentował duchowość ignacjańską oraz radykalizm św. Andrzeja Boboli.

W Krynicy, gdzie pracował, wygłaszał w powojennych latach patriotyczne kazania, które przyciągały ludzi, dlatego komunistyczna władza dwukrotnie próbowała go zamordować. Na szczęście, były to nieudane próby, które jednak dały o. Gurgaczowi do myślenia. Postanowił dłużej nie ryzykować i wstąpił do do konspiracyjnej organizacji Polska Podziemna Amia Niepodległościowa, która nie zgadzała się na zaprowadzenie komunistycznych rządów w Polsce i poprzez walkę starała się doprowadzić do odzyskania przez kraj niepodległości.

Kinowy pokaz specjalny filmu "Gurgacz" rozpocznie się 28 lutego o godzinie 19 w Multikinie Pasaż Grunwaldzki (galeria handlowa na pl. Grunwaldzkim).

Na początku zaplanowaliśmy spotkanie z gościem specjalnym, związanym z tematyką żołnierzy niezłomnych. Po krótkim wprowadzeniu w temat rozpoczniemy seans.

Dla wszystkich bilety do kupienia w kasach Multikina już od dziś za 11 złotych po podaniu hasła "Gość Niedzielny". Miejsca można rezerwować TUTAJ.

ZOBACZ TRAILER:
GURGACZ Kapelan Wyklętych | Oficjalny zwiastun
Gloria 24 - Książki, Płyty, Gry i Filmy Religijne

Partyzanci PPAN ze swoim kapelanem, o. Gugarczem, przed Mszą Święta polową, maj 1949 r.
  Partyzanci PPAN ze swoim kapelanem, o. Gugarczem, przed Mszą Święta polową, maj 1949 r. IPN

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

  • Dremor
    25.02.2018 00:26
    Ja kojarzę tę postać. Gdy trafił do partyzantki jezuitą nie był, wydalono go z zakonu wraz z zakazem sprawowania posługi duchowej. Ojcowie jezuici bali się, że jego zaangażowanie w działalność grupy partyzanckiej może zagrozić zakonowi i Kościołowi. Obawy się spełniły, komuniści wykorzystali jego proces w celach propagandowych, groziło to nawet likwidacją zakonu jezuitów w Polsce.
    Sama organizacja do której należał była dość kontrowersyjna, nie była to grupa, jak sugeruje autor, która " poprzez walkę starała się doprowadzić do odzyskania przez kraj niepodległości", lecz organizacja ideowa, której zbrojne ramię miało zapewniać fundusze. Oddział zajmował się "rekwizycjami", czyli kradzieżą mienia spółdzielczego i państwowego. Organizacja została rozbita w 49 roku po nieudanej akcji napadu na bank (sic!), zorganizowanego osobiście przez Gurgacza.
    doceń 3
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy