Nowy numer 48/2020 Archiwum

Lekarz do lekarzy o Lekarzu

W przyszłą niedzielę (4 marca) rozpoczną się rekolekcje dla pracowników służby zdrowia. Wygłosi je abp Henryk Hoser, biskup senior diecezji warszawsko-praskiej.

Pierwsze nauki rekolekcyjne będą miały miejsce podczas Mszy św. o 13.00 i 18.30 w kościele pw. św. Franciszka z Asyżu na ul. Borowskiej 174 we Wrocławiu.

Abp Hoser, zanim wstąpił do zakonu pallotynów, ukończył studia medyczne na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie i pracował zawodowo m.in. w Ziębicach w archidiecezji wrocławskiej. W czasie studiów władze zakonne pozwoliły mu na praktykę lekarską w czasie wolnym.

Po święceniach kapłańskich poświęcił się głównie pracy misyjnej. W latach 1975-1996 posługiwał w Rwandzie. W styczniu 2005 r. papież Jan Paweł II mianował go arcybiskupem. Pełnił funkcję sekretarza pomocniczego Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów i przewodniczącego Papieskich Dzieł Misyjnych.

W maju 2008 r papież Benedykt XVI mianował go ordynariuszem diecezji warszawsko-praskiej. Urząd pełnił do 8 grudnia 2017 roku. Wtedy papież Franciszek przyjął jego rezygnację ze stanowiska.

W Konferencji Episkopatu Polski został przewodniczącym Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych, którego zadaniem jest monitorowanie procesów legislacyjnych i wyrażanie opinii Kościoła na tematy bioetyczne, głos w dyskusji w sferze publicznej na ten temat oraz śledzenie procesu ratyfikacji konwencji bioetycznej Rady Europy. Abp H. Hoser funkcję tę pełni do dziś.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama