Nowy numer 44/2020 Archiwum

Wspomóż OPP

Czas rocznych rozliczeń podatkowych PIT w pełni. Organizacje pożytku publicznego liczą na nasze wsparcie. Wrocławska Caritas ma propozycję dla emerytów i rencistów.

Już od wielu lat wypełniając roczne zeznanie podatkowe PIT, można przekazać 1 proc. swojego podatku dochodowego organizacji pożytku publicznego. Podatnika kosztuje to niewiele wysiłku. Wystarczy wybrać podmiot, który chcielibyśmy obdarować "jednym procentem" (aktualna lista znajduje się na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej). Co istotne, przekazanie wyliczonej kwoty w żaden sposób nie wpływa na wysokość naszego podatku lub zwrotu. Gdy wyliczonej kwoty nie przekażemy żadnej organizacji OPP, pieniądze zostaną w budżecie państwa.

W tym roku wprowadzono pewne ułatwienia dla tych, którzy otrzymują świadczenia emerytalne. - Do tej pory było to dość kłopotliwe i wiązało się z wypełnieniem całej deklaracji PIT i obliczeniami z czym nie wszyscy potrafili sobie poradzić. Zostało to jednak uproszczone. Wystarczy podać dane podstawowe - imię i nazwisko, numer PESEL i numer KRS organizacji pożytku publicznego, którą się chce wesprzeć - wyjaśnia Paweł Trawka z wrocławskiej Caritas, która jest jednym z beneficjentów "jednego procenta".

Pozostałe kwestie formalne i obliczenia są po stronie odpowiedniego Urzędu Skarbowego. - To wielkie udogodnienie dla emerytów, ale również dla naszych organizacji. Jest nam łatwiej pozyskiwać środki tą drogą - mówi.

Z "jednego procenta" wrocławska Caritas finansuje całą działalność m.in. jadłodajni w Oławie, która nie ma żadnego innego wsparcia. - To istotne. Tylko w ostatnim roku zwiększyła nam się liczba korzystających z przygotowywanych w tym miejscu posiłków aż o 20 proc. To pokazuje też pewien trend społeczny - coraz szybciej się starzejemy, stąd coraz więcej seniorów zgłasza się po talerz zupy i bochenek chleba przygotowanych przez Caritas.

Paweł Trawka zachęca, by skorzystać z uproszczonego formularza do przekazania "jednego procenta" przygotowanego przez wrocławską Caritas. Można go pobrać TUTAJ. Wypełniony dokument należy złożyć w swoim Urzędzie Skarbowym. - Zapraszamy również do siedziby wrocławskiej Caritas przy ul. Katedralnej 7 we Wrocławiu. Na miejscu pomożemy wypełnić formularz - dodaje.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama