Nowy numer 17/2024 Archiwum

Przełamać złą edukację

Pod bazyliką garnizonową w centrum Wrocławia stanęła wystawa "Kwatera Ł – panteon narodowy pod cmentarnym murem".

Ekspozycja została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej jako podsumowanie prac poszukiwawczych prowadzonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Powstała we współpracy Biura Edukacji Narodowej z Biurem Poszukiwań i Identyfikacji.

- Gdyby nie etos żołnierzy wyklętych, gdyby nie to wielkie poświęcenie bohaterów lat 40. i 50., nie byłoby etosu tych, którzy podjęli walkę z komuną w latach 70. Nie byłoby polskiej rewolucji roku 80, a co za tym idzie, nie byłoby dzisiejszej Polski. Jest to łańcuch zdarzeń, który buduje naszą tożsamość. Jesteśmy odpowiedzialni, by przekazywać ten etos kolejnym pokoleniom - mówił dr Andrzej Drogoń, dyrektor wrocławskiego IPN-u.

Zwrócił uwagę, że plac przed bazyliką mniejszą pw. św. Elżbiety (przy ul. św. Mikołaja) to bardzo dobre miejsce na taką wystawę. Przechodzi tędy mnóstwo mieszkańców miasta i turystów.

- Mojemu pokoleniu nie była dana edukacja z tego zakresu. To niezwykle ważne, aby ten stracony czas nadrabiać tego typu inicjatywami. Musimy zrobić wszystko, aby tę złą edukację z okresu PRL-u, która zawierała bardzo wiele przekłamań na temat żołnierzy II konspiracji, przełamać - oświadczył wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak.

- Żołnierze wyklęci zostawili testament i piękne przesłanie. Przesłanie wolności, wierności Rzeczypospolitej oraz Bogu, honorowi i ojczyźnie. Warto, abyśmy o tym pamiętali. Bez ich ofiary nie byłoby dzisiejszej Polski - stwierdził Roman Kowalczyk, kurator oświaty.

Głównym tematem wystawy jest Kwatera Ł, zwana potocznie „Łączką”. Na opowieść o historii tego miejsca składa się z jednej strony proces zacierania śladów po ofiarach terroru komunistycznego, z drugiej – prace poszukiwawcze zespołu IPN.

Wystawa dzieli się na dwie części, co jest podkreślone kolorystyką – w części poświęconej zbrodni i zacieraniu śladów dominuje czerń i biel, proces poszukiwań oddany jest poprzez fotografie barwne. Widz wkracza w świat przywracania porządku, opartego na wartościach będących fundamentem Europy, wśród których mieści się nakaz pogrzebania umarłych.

Wystawę będzie można oglądać do końca marca. Zachęcamy nauczycieli do kontaktu z oddziałem IPN we Wrocławiu w celu oprowadzenia uczniów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy