Nowy numer 21/2018 Archiwum

Pomoc, która uszlachetnia

Przed 10 laty pierwsza pacjentka trafiła pod opiekę Zakładu Opiekuńczo-Pielęgnacyjnego w Małkowicach. Dziś jest tam miejsce dla 35 osób w podeszłym wieku, które potrzebują całodobowej pielęgnacji.

Władysława Węgłowska, salowa, wyjaśnia, że osoby w tym ośrodku wymagają opieki specjalistycznej, której nie jest w stanie zapewnić im najbliższa rodzina. - Pomimo że jestem już na emeryturze, przychodzę do tej pracy, bo kocham tych ludzi, traktuję ich jak kogoś najbliższego. Mimo że są "obcy", dla mnie są jak najbliżsi - opowiada pani Władysława i dodaje: - Ludzie w tym ośrodku nigdy nie są sami. Rano przyjdą salowe, żeby umyć, potem przyniosą śniadanie, przyjdą pielęgniarki, lekarz, pedagog... Na każdym kroku jest ktoś, kto im pomoże, dlatego nie chcą wracać do domu - opowiada.

Katarzyna Kaczmarek, pielęgniarka, pracuje w zakładzie od samego początku i pamięta pierwszych podopiecznych. - Pacjenci potrzebują bliskości w sferze duchowej - spotkania z księdzem, uczestnictwa w Mszy św. Jest to dla nich bardzo ważne - dzieli się swoimi obserwacjami, podkreśla jednak, że personel szanuje sferę duchową każdego pacjenta i wszystko odbywa się za ich zgodą.

Ewa Aniołczyk, oddziałowa, uważa, że praca ze starszymi osobami jest wyjątkowo piękna. - To jest dla mnie swego rodzaju powołanie, przybliżające do bycia dobrym chrześcijaninem. Umacnia, daje satysfakcję, uszlachetnia, pozwala pracować nad sobą. Dzięki takiej pracy człowiek staje się lepszy dla siebie i dla innych - podkreśla pielęgniarka.

Magdalena Olaczek, kierownik zakładu, wyjaśnia, kto może skorzystać z tej formy pomocy: - Musi to być osoba, która potrzebuje całodobowej opieki medycznej, która nie może samodzielnie funkcjonować i w skali Barthel, określającej samodzielność osoby w wieku senioralnym, ma do 40 punktów - podkreśla. Ważne jest również skierowanie przez lekarza opieki podstawowej.

10 lecie ZOP Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w Małkowicach
Caritas Wroclaw
10 lecie ZOP Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w Małkowicach
Caritas Wroclaw
Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy jest ośrodkiem przystosowanym dla osób obłożnie i przewlekle chorych, wymagających całodobowej opieki pielęgniarskiej. Pacjenci przebywający na oddziale korzystają z opieki lekarskiej, pielęgniarskiej, opiekunów medycznych, rehabilitacji i terapii zajęciowej z psychologiem.

Zapraszamy do wysłuchania audycji o tym miejscu, o zasadach przyjmowania podopiecznych i misji, jaką pełnią pracownicy wobec seniorów. Audycja została wyemitowana na antenie Katolickiego Radia Rodzina.

10 lecie ZOP Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w Małkowicach
Caritas Wroclaw
Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy mieści się w Domu św. Józefa w Małkowicach. Zainteresowani mogą się kontaktować telefonicznie: 717 930 184.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma