Umieranie jest częścią życia

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny przy ul. Kamieńskiego zaczyna współpracę z hospicjum perinatalnym. W Wielki Czwartek odbędzie się tam konferencja ją inaugurująca.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny na ul. Kamieńskiego jest już drugą wrocławska placówką, (po Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Jana Mikulicza-Radeckiego, na ul. Borowskiej), z którą współpracuje hospicjum perinatalnym prowadzonym przez Fundację "Formuła Dobra" Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska. W związku z tym 29 marca, w Wielki Czwartek, odbędzie się konferencja pt. "Medyczne i psychologiczne aspekty śmierci dziecka w okresie okołoporodowym". Organizatorem wydarzenia są dwa oddziały szpitalne - neonatologiczny z pododdziałem patologii noworodka oraz położniczo-ginekologiczny.

- Konferencja ma charakter wewnętrzny, jednak ma na celu nagłośnienie tego, że jest możliwość godnego pożegnania się z dzieckiem niezależnie w jakiej fazie życia się znajduje. Zależy nam również, by "odczarować" nazwę hospicjum, by nie kojarzyła się tylko ze źle. Umieranie jest przecież częścią życia - mówi Katarzyna Urbaniak, położna, jedna z zaangażowanych w organizację wydarzenia osób.

W konferencji wezmą udział: prof. Robert Śmigiel z katedry i zakładu genetyki Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich, przedstawiciele hospicjum perinatalnego: dr Krzysztof Szmyd, Anna Gil-Gumowska oraz Joanna Krzeszowiak. Wystąpią również przedstawiciele fundacji Evangelium Vitae oraz wolontariatu "Tęczowy kocyk".

Uczestnicy konferencji wysłuchają kilku krótkich wykładów m.in. o znaczeniu diagnostyki genetycznej w ciężko rokujących wadach rozwojowych, a także o zadaniach i możliwościach hospicjum dla dzieci  w opiece nad dziećmi z wadami letalnymi, o roli psychologa w zespole hospicjum perinatalnego. Przedstawiona zostanie również idea grupy wsparcia dla rodziców po stracie dziecka oraz działalność wolontariacka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..