Nowy numer 24/2018 Archiwum

Nie lękaj się, zawierz

– Przyjedźcie do Maryi także po maturze i opowiedzcie, jak mamie, o wszystkim, co się wydarzyło – mówił do młodzieży naszej archidiecezji na Jasnej Górze bp J. Kiciński.

Pod hasłem: „Nie bój się, Maryjo”, nawiązującym do hasła Światowych Dni Młodzieży na rok 2018, maturzyści archidiecezji wrocławskiej pielgrzymowali na Jasną Górę. Przed cudownym obrazem Królowej Polski złożyli 9 marca swoje przyrzeczenia.

Rozpoznaj głos Boga

Na otwarcie pielgrzymki konferencję wygłosił ks. Piotr Wawrzynek. Wieloletni duszpasterz młodzieży, a obecnie proboszcz parafii pw. św. Jadwigi we wrocławskiej Leśnicy za wzór do naśladowania podał maturzystom Maryję. – Boska łaska działa nieustannie, nigdy jej nie zabraknie, będzie nas wspierała w chwilach próby i ciemności. Maryja jest pełna tej łaski, czyli jest kochana, i to powinien sobie każdy z nas uświadamiać: jesteś kochany przez Boga. Zanim zacząłeś Boga kochać, On cię już ukochał pełnią miłości – mówił ks. P. Wawrzynek. Jak określił, Maryja widzi świat nie tylko w wymiarze materialnym i doczesnym, ale w wymiarze duchowym i dzięki temu potrafi rozpoznać głos, który do niej mówi. Potrafi rozróżnić głos Boga od głosu tego świata. Dlatego człowiek, który żyje w łasce Bożej, umie rozpoznawać poruszenia duchowe. – Świat duchowy jest doświadczeniem, które istnieje, ale dla człowieka, który nie szuka łaski w swoim życiu, to jest niedostępne, obce. Czy w twoim w życiu był taki moment, podobnie jak w życiu Maryi, że potrafiłeś rozpoznać i zrozumieć Boga, który przyszedł do twojego serca? – pytał maturzystów kapłan.

Zaufaj

Mszy św. na zakończenie pielgrzymki do Matki Bożej Częstochowskiej przewodniczył bp Jacek Kiciński. – Maryja zaufała Bogu i nigdy w życiu nie zawiodła się na Bożej miłości. Dlatego jako nasza Matka uczy nas odwagi, zaufania i miłości. Wiemy doskonale, że ten, kto kocha, zawsze jest odważny – nauczał w homilii bp Jacek. Przekazał młodym, że Maryja mówi do nich: „Nie bój się, zaufaj, uczyń wszystko, co mówi Bóg”. Tłumaczył, że wrócić do Boga i żyć Jego słowem, to po prostu uwierzyć w to, że Bóg mnie kocha i prowadzi. On doskonale wie, co dla mnie jest najlepsze. – Często jest tak, że myślimy o Bogu wtedy, gdy jest nam źle, gdy coś się ważnego dzieje, gdy czujemy zagrożenie. Gdy zbliża się matura. Wtedy pobożność wzrasta. I mamy do czynienia ze starym przysłowiem: „Jak trwoga to do Boga” – mówił kaznodzieja. Podkreślił, że Bóg chce, abyśmy byli wszyscy szczęśliwi, dlatego daje nam swoje słowo. Ono jest receptą na piękne i wspaniałe życie. – Miłuj Boga i miłuj bliźniego, a będziesz szczęśliwy, ale czy to wystarczy? Okazuje się, że nie. Potrzeba czegoś więcej. Potrzeba zerwać z grzechem, czyli zacząć chodzić Bożymi drogami, które zapisane są w naszym sercu i na dwóch kamiennych tablicach, czyli Dekalogu – stwierdził bp Jacek. Apelował do maturzystów, by nie lękali się matury. – Ja też się lękałem i zdałem. Ale wy nie lękajcie się przyszłości, nie lękajcie się zawierzyć swojego życia Bogu i Maryi – podsumował biskup. Namawiał zebraną w bazylice jasnogórskiej młodzież, by zawierzała Maryi całe życie nie tylko dzisiaj, w dniu pielgrzymki, ale codziennie. – Proszę was, abyście nie tylko przychodzili do Maryi przed maturą. Proszę, abyście przyjechali do Maryi także po maturze i opowiedzieli, jak mamie, o tym wszystkim, co się wydarzyło. Przychodźcie tutaj, do domu Matki, w każdym momencie waszego życia. To jest wasz dom i tu jest wasza matka. Maryja zawsze czeka na was – podsumował bp J. Kiciński.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma