W całej Polsce 15 marca odbędzie się etap wojewódzki "Olimpiady Solidarności". We Wrocławiu uczestników konkursu gościć będzie Centrum Historii "Zajezdnia".
W całym kraju do rywalizacji przystąpi 808 uczestników wyłonionych z ponad 3000 uczniów, którzy zgłosili się do etapu szkolnego konkursu. Egzamin będzie polegał na rozwiązaniu testu z wiedzy historycznej obejmującej lata 1970-1990.
Z każdego regionu, tylko troje uczniów z najlepszymi wynikami z testu wojewódzkiego zostanie zakwalifikowanych do finału ogólnopolskiego. Od tego momentu będą tworzyć trzyosobowe drużyny wojewódzkie. Laureaci spotkają się najpierw na wizycie studyjnej w Gdańsku, a następnie na finale konkursu w czerwcu w Katowicach. Na zwycięzców Olimpiady Solidarności czekają indeksy uniwersyteckie, stypendia i atrakcyjne nagrody rzeczowe.
Udział w Olimpiadzie Solidarności biorą uczniowie z klas II liceum i III technikum. - Olimpiada Solidarności to obecnie jeden z największych i najbardziej rozpoznawalnych ogólnopolskich konkursów dla uczniów szkół średnich w Polsce - mówi Danuta Kobzdej, prezes Fundacji Centrum Solidarności, która jest organizatorem i pomysłodawcą konkursu. - Poziom Olimpiady Solidarności jest bardzo wysoki. Uczestnicy, którzy w etapie wojewódzkim osiągną wynik z testu powyżej 50 proc, mogą być naprawdę zadowoleni. Taki rezultat wskazuje, iż ich wiedza historyczna obejmująca lata 1970-1990 jest naprawdę dobra. Bardzo chcielibyśmy, by zostało to docenione przez przedstawicieli władz samorządowych oraz nauczycieli.
Konkurs składa się z trzech etapów: szkolnego, wojewódzkiego i ogólnopolskiego finału. Każdego roku w Olimpiadzie Solidarności bierze udział coraz większa liczba uczestników i szkół.
Rejestracja uczestników rozpocznie się w czwartek o godz. 9.00 w Centrum Historii "Zajezdnia" we Wrocławiu (ul. Grabiszyńska 184). Egzamin potrwa od 10.00 do 11.00.