W Urzędzie Miejskim w Trzebnicy podpisany został list intencyjny dotyczący współpracy przy projekcie "Integracyjna rola Kościoła katolickiego na Ziemiach Zachodnich i Północnych po II wojnie światowej".
List intencyjny podpisali Marek Długozima, burmistrze Gminy Trzebnica i ks. dr hab. Grzegorz Sokołowski reprezentującym Fundację "Obserwatorium Społeczne".
Celem projektu będzie prowadzenie badań, upowszechnienie i popularyzowanie wiedzy na temat roli Kościoła katolickiego w integracji mieszkańców Ziem Zachodnich i Północnych Polski. Planowane jest również wydanie publikacji oraz zorganizowanie cyklu konferencji. Pierwsza z nich odbędzie się 5 października w Trzebnicy. Tego typu wydarzenia mogą także być obudowane działaniami kulturalnymi i popularnonaukowymi jak wystawy, prezentacje, panele dyskusyjne.
Historyczne znaczenie Trzebnicy w dziejach Polski i Śląska, rozwinięty w niej kult św. Jadwigi Śląskiej - patronki Trzebnicy, ale także patronki pojednania Polaków i Niemców oraz miejsce, w którym odbył się ingres pierwszego administratora archidiecezji wrocławskiej po II wojnie światowej, ks. inf. Karola Milika, czyni ją symbolem integracji Polaków na Ziemiach Zachodnich i Północnych z poszanowaniem historii i tradycji tych ziem.
Dotychczasowa współpraca pomiędzy Gminą Trzebnica a Fundacją Obserwatorium Społeczne skłoniła obie instytucje do podjęcia nowej inicjatywy, która ma za zadanie przybliżyć historię regionu i Polski oraz budować tożsamość społeczności lokalnych. Jak podkreśla ks. Grzegorz Sokołowski zamiarem "Obserwatorium Społecznego" jest dotarcie z owocami nauki akademickiej także do mniejszych społeczności. Inicjatorzy projektu widzą w nim impuls do badań nad historią mniejszych miejscowości i lokalnych bohaterów.