"Nie zamieniłabym tej szkoły na inną". Między innymi takie komentarze na temat publicznego Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu można było usłyszeć z ust jej uczniów w czasie Otwartych Drzwi.
Marysia uczennica klasy I nie jest jedyną osobą lubiąca i ceniąca Salez. Liczne koła zainteresowań, wieloraka możliwość rozwoju, szansa solidnego przygotowania na studia, a przede wszystkim duch radości, duch św. Jana Bosko, sprzyjają temu, że kolejne pokolenia uczniów noszą w sobie przekonanie wartości tego miejsca i tego środowiska.
Wchodząc do budynku szkoły przy ul. Prusa 78 zaraz za drzwiami na odwiedzających oczekiwali wraz z nauczycielami uczniowie. Ich nietypowe, proste ale eleganckie mundurki z logo szkoły, a przede wszystkim promieniujący uśmiech natychmiast wzbudzają uznanie i dobre samopoczucie.
Pierwszym punktem Otwartych Drzwi było spotkanie z dyrektorem Zespołu Szkół Salezjańskich. - Cieszymy się z tego, że jesteście z nami. Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu to szkoła wysokich aspiracji i działań, ale także szkoła miłosierdzia. Nie jesteśmy wyłącznie dla siebie, ale poprzez to co w szkole chcemy być z innymi i dla innych - mówił na szkolnej auli ks. Jerzy Babiak. Spotkanie przeplatane było występami szkolnego zespołu smyczkowego, który wykonał m.in. "Przybycie królowej Saby" Georga Friedricha Haendela.
Na zakończenie tej części spotkania na scenie pojawiły się językowe grupy teatralne. Francuskojęzyczna przedstawiła "Kopciuszka", angielskojęzyczna historie krasnoludków, niemiecka i rosyjska brylowały piosenkami.
W drugiej części zostały otwarte sale lekcyjne. Czas nazwany "Salez Discovery" czyli "Odkrywanie Salezu" to okazja, aby wejść do 10 sal z przygotowanymi animacjami, lekcjami i zadaniami. "Chemiczne eldorado", "Fizyczne przyciąganie", "Siła sportu" to tylko niektóre z proponowanych zajęć. Sala języka polskiego i historii proponowały udział w quizie z wykorzystaniem tablicy InterWrite, chemiczna uzyskiwania chlorofilu, a fizyczna zapalnie świetlówki poprzez wypatrzoną na powierzchni balonu energią. Działo się bardzo wiele.
Na korytarzu pracowało szkolne koło filmowe. Wywiady a także ogrywanie sytuacji i wydarzeń posłuży do przygotowania relacji na szkolny kanał telewizyjny na YouTube - TVSLOWROC.
Na zakończenie wszyscy jeszcze raz zebrali się na auli. Tam wolontariusze misyjni - uczniowie i absolwenci szkoły - opowiadali o wakacyjnym projekcie Ghana 2017. Dopełnieniem był film pokazujący Afrykę oraz cudowność pracy obecnej w niej młodzieży.
Jeden z kandydatów do Salezu zapytany o to dlaczego wybrał tę szkołę mówi: - Bardzo odpowiada mi nauka wielu języków, zwłaszcza mojego ulubionego francuskiego. Ważna jest dla mnie także pozytywna, radosna atmosfera.
Rekrutacja do publicznego Liceum Salezjańskiego trwa. Szkoła nie uczestniczy w miejskiej rekrutacji elektronicznej. Bliższe informacje na www.liceum.salez-wroc.pl.