Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Triduum w starym rycie

Duszpasterstwo Wiernych Tradycji Łacińskiej w archidiecezji wrocławskiej zaprasza do udziału w uroczystościach Triduum Paschalnego w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny na Piasku.

Msze św. w Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego są celebrowane na Piasku nieprzerwanie od 19 lat - najdłużej w Polsce. Wielu katolików ma możliwość uczestnictwa we Mszy św. w starym rycie regularnie, w każdą niedzielę (o 9.00 i 18.00) oraz w dni powszednie (7.00 lub wieczorem, wedle ogłoszeń).

"Znajomość łaciny jest oczywiście pomocna, ale niekonieczna do pobożnego i owocnego uczestnictwa we Mszy Świętej. Pomocą mogą służyć mszaliki polsko-łacińskie" - czytamy na stronie duszpasterstwa. Mszaliki są wyłożone w kościele i można z nich skorzystać podczas sprawowanych liturgii.

Na pewno niezwykłym przeżyciem dla wiernych są uroczystości związane z przeżywaniem najważniejszych wydarzeń w historii zbawienia, dlatego prezentujemy poniżej harmonogram obchodów Świętego Triduum Paschalnego wraz z opisem. Wierni przynoszą ze sobą we wszystkie dni Świętego Triduum Paschalnego świece gromniczne (koniecznie z osłonkami na wosk), które zapalane będą w wyznaczonych momentach podczas celebrowanej liturgii.

Czytaj więcej o Duszpasterstwie Wiernych Tradycji Łacińskiej we Wrocławiu oraz o wyjątkowości celebracji w Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego.

Wielki Czwartek

  •  6.30 - Ciemna Jutrznia,
  • 20.00 - Uroczysta Msza Święta celebrowana z asystą wyższą na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy Pana Jezusa z Apostołami. Po jej zakończeniu przeniesienie i złożenie Najświętszego Sakramentu w specjalnie przygotowanej kaplicy, a następnie obnażenie ołtarza i obrzęd mandatum, czyli umywanie nóg.

Wielki Piątek Męki i Śmierci Pańskiej

Wielki Piątek to dzień, w którym żądło śmierci dosięgło Głowę ludzkości, naszego Pana Jezusa Chrystusa. Korzymy się w poczuciu winy, która wymagała tak wielkiego odkupienia. Wszyscy chrześcijanie wiedzą jednak, że śmierć Chrystusa jest źródłem nowego życia. Dlatego Wielki Piątek, dzień żałoby, jest równocześnie dniem nadziei; przygotowuje bowiem zmartwychwstanie. W rocznicę dokonania krwawej Ofiary Pana Jezusa na krzyżu Kościół wstrzymuje się od celebrowania bezkrwawej Ofiary Mszy Świętej, a wierni według starożytnej tradycji nie przyjmują tego dnia Komunii św. (tego dnia będą zbierane ofiary na cele duszpasterstwa).

  •  6.30 - Ciemna Jutrznia,
  • 20.30 - liturgia Męki Pańskiej

Wielka Sobota

Wielka Sobota jest dniem największej żałoby, w którym Kościół skupia się przy grobie Zbawiciela rozważając Jego mękę i śmierć. W tym dniu, podobnie jak w Wielki Piątek, Kościół nie sprawuje Ofiary Eucharystycznej.

  •  6.30 - Ciemna Jutrznia,
  • 16.00 - Wigilia Wielkanocna jest matką wszystkich wigilii - tak nazwał tę noc św. Augustyn. Sięgając najgłębiej do tradycji starożytnych misteriów Liturgia Wigilii Paschalnej jest wielkim teatrem, w którym siła gestu i symbolu łączy się z bogatą treścią teologiczną.
    Celebracja z udziałem wyższej asysty rozpocznie się na placu przed kościołem, gdzie zostanie poświęcony ogień i grona umieszczane w paschale święconym przez diakona podczas uroczystego śpiewu ogłaszającego Zmartwychwstanie Pana. Zestaw dwunastu czytań ze Starego Testamentu przygotuje nas do poświęcenia wody chrzcielnej ukazując stopniowy rozwój dzieła Odkupienia w Chrystusie. Odnowiwszy w sobie łaskę sakramentu Chrztu Świętego, który wszczepił nas w misterium śmierci i zmartwychwstania Pańskiego, celebrować będziemy Ofiarę Mszy Świętej, w której w sakramentalny sposób stanie się obecne Misterium Paschalne, to jest przejście Chrystusa ze śmierci do nowego życia.

Wielka Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

  • 9.00 - Msza św. w Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego

Poniedziałek Wielkanocny

  •  9.00 - Msza św. w Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego,
  • 18.00 - Msza św. w Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy