Rozpoczną się w najbliższy piątek. To wspólna inicjatywa katolików i protestantów. Chętni wciąż mogą się zgłaszać.
Wszystko zaczęło się dwa lata temu od tego, że działające przy wrocławskim klasztorze ojców dominikanów wspólnota Galilea poszukiwała miejsca, gdzie diakonia uwielbienia (muzyczna) mogła się czegoś więcej nauczyć. Chodziło nie tylko o kwestie czysto muzyczne, ale również techniczno - akustyczne. - Znaleźliśmy wówczas taką propozycję w Ewangelikalnej Wyższej Szkole Teologicznej. Nazywało się to "Szkoła uwielbienia". To był półroczny kurs. W każdą sobotę jeździliśmy tam na wykłady o uwielbieniu w Piśmie Świętym, o dyscyplinie lidera prowadzącego modlitwę, a popołudniu odbywały się warsztaty praktyczne: śpiewu, pracy z mikrofonami, ustawienia zespołu, czy prowadzenia próby - wspomina o. Norbert Oczkowski, dominikanin, opiekun "Galilei".
Podkreśla, że pośród ponad trzydziestu uczestników, głównie protestantów znalazła się pięcioosobowa grupka z katolickiej wspólnoty. - Doświadczyliśmy się po raz pierwszy w życiu bycia w mniejszości. Poznaliśmy się nawzajem. Różne schematy i wyobrażenia dotyczące protestantów ulegały z czasem zmianom - opowiada. Zaznacza, że mimo przyjaznej atmosfery powstał jeden problem. - Wiele różnych sposobów w jaki modlą się protestanci nie jest do zaadaptowania w rzeczywistości katolickiej. My modlimy się przed Najświętszym Sakramentem, w kierunku ołtarza; nie mamy scen, co sprawia, że inaczej trzeba ustawić zespół - tłumaczy.
Wtedy pojawił się pomysł zorganizowania warsztatów na neutralnym gruncie, które by łączyły w sobie propozycje uczenia zespołów zarówno katolickich jak i protestanckich. - Na początku myśleliśmy o "Szkole uwielbienia", ale zorganizowanej wspólnie z udziałem dobrych muzyków katolików i protestantów. Okazało się, że jest to zbyt duże przedsięwzięcie - dodaje. - Zadzwoniłem do Huberta Kowalskiego, aby go zaprosić. Zgodził się bardzo chętnie, ale powiedział, że jest to możliwe najwcześniej za... dwa lata. Bo dopiero wtedy ma wolne w kalendarzu. Dlatego postanowiliśmy najpierw zrobić coś takiego w mniejszym zakresie.
Plany udało się przekuć w praktykę. - Przyświeca nam idea nie tylko edukacji muzycznej. Nasza inicjatywa ma charakter ekumeniczny, ma budować wszystkich pod względem wiedzy i doświadczenia bycia wspólnego razem. To nie jest tak, że katolicy coś organizują i zapraszają protestantów, ani odwrotnie. Wszystko od samego początku robimy razem.
Warsztaty poprowadzą: Renata Wybraniec, Hubert Kowalski, Marek Kucharski i o. Norbert Oczkowski OP. Jeszcze przez kilka dni można zgłaszać swój udział. Wydarzenie będzie miało miejsce w starym budynku Filharmonii Wrocławskiej na ul. Piłsudskiego. Rozpoczną się w piątek popołudniu i potrwają do niedzieli. Koszt udziału w warsztatach to 160 zł. Finałowym akcentem będzie koncert uwielbieniowy na sali głównej. - Zapraszamy na 17.00 wszystkich chętnych. Wstęp jest wolny.
Szczegóły i formularz zgłoszeniowy znajduje się TUTAJ.