Nowy numer 44/2020 Archiwum

9 kilometrów dla życia

Miłośnicy szlaku św. Jakuba już po raz drugi oficjalnie zainaugurowali sezon pielgrzymką z Brzegu do Małujowic, do diecezjalnego sanktuarium św. Jakuba Apostoła.

Z zaproszenia do udziału w II Pieszej Pielgrzymce Szlakiem "Via Regia" z Brzegu do Małujowic skorzystało ok. 40 osób. Większość przyjechała z Wrocławia, ale było również kilka osób z Brzegu. - Wśród uczestników było też kilka osób, które przyznały się, że to był ich pierwszy raz na Camino - mówi ks. Tomasz Gospodaryk, kapelan Dróg Św. Jakuba w archidiecezji wrocławskiej.

Celem wydarzenia jest przybliżenie i propagowanie idei Camino - pielgrzymowania drogami św. Jakuba w Polsce oraz inauguracja nowego sezonu. W tym przypadku głównym celem była jednak modlitwa w intencji Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego oraz włączenie się w to dzieło. Na zakończenie pielgrzymki, w sanktuarium w Małujowicach swoje deklaracje złożyło ponad 20 osób. - Jesteśmy za życiem. Szliśmy 9 kilometrów, co symbolizuje 9 miesięcy od poczęcia do narodzin. Podjęliśmy wysiłek i złożyliśmy ofiarę modlitwy, prosząc o wstawiennictwo św. Jakuba.

Jak zaznaczają uczestnicy, trasa była bardzo przyjemna. Początek zaplanowano przy pomniku św. Jana Pawła II w Brzegu skąd pątnicy ruszyli w kierunku Skarbimierza, gdzie w kościele pw. św. Stanisława biskupa i męczennika modlili się w intencji ojczyzny w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. - Tam była też okazja, by opowiedzieć więcej na temat kultu św. Jakuba. Było też jedno świadectwo jednej z pątniczek, która od lat pielgrzymuje na Camino - mówi. Po dojściu do Małujowic, uczestnicy pielgrzymki wysłuchali historii pięknych polichromii znajdujących się w kościele.

Ks. Tomasz Gospodaryk w homilii na zakończenie pielgrzymki mówił o Matce Bożej w kontekście Zwiastowania (uroczystość w tym roku, ze względu na Triduum Paschalne i oktawę Wielkiej Nocy, przeniesiona została na dziś, 9 kwietnia, przyp. red.). Mottem było zdanie: "Oto ja służebnica Pańska", które towarzyszy wszystkim, którzy podejmują dzieło duchowej adopcji dzieci poczętych. Wyjaśniał genezę oraz zasady duchowej adopcji i nawiązywał do nauczania św. Jana Pawła II, który apelował, że wciąż potrzeba kompetentnych i odważnych świadków ludzi, którzy będą stali na straży obrony życia, dzieci nienarodzonych.

Wszyscy zainteresowani Camino de Santiago oraz jego polskimi odgałęzieniami mogą zasięgnąć informacje na Facebooku w grupie "Camino - więcej jak droga" oraz na stronie www.camino.net.pl. Miłośnicy szlaku św. Jakuba spotykają się w każdą trzecią sobotę miesiąca (tym razem 21 kwietnia) na Mszy św. w kościele uniwersyteckim (16.00), a później w DA "Maciejówka" na spotkaniu z prelegentem, który dzieli się swoimi doświadczeniami pielgrzymowania.

Najbliższym planowanym zorganizowanym przejściem dolnośląskim odcinkiem Camino będzie majówka z diecezjalnym duszpasterzem młodzieży. Szczegóły wkrótce na www.wroclaw.gosc.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama