Piłsudski, Dmowski, Paderewski, Witos, Korfanty oraz Daszyński zagościli w uczelni wojskowej. Nie da się przejść obok nich obojętnie.
Wystawa plenerowa „Ojcowie Niepodległości” przyciąga oko. Dziesięć około dwumetrowych wolnostojących ekspozytorów prezentuje naszą drogę do wolności.
- Wystawa pokazuje liderów walki o wolną i niepodległą Polskę, których wiele różniło: majątek, status społeczny, pochodzenie, religia, ale łączyła ich jedna rzecz: miłość do ojczyzny i dążenie do urzeczywistnienia Polski na mapach XX wieku. Ekspozycja uwydatnia fakt, że idea niepodległości łączyła rożne stany społeczne i grupy społeczne - tłumaczy Jerzy Rudnicki z wrocławskiego Instytutu Pamięci Narodowej.
Część wstępna zawiera m.in. mapę Polski z lat 1918-1923 prezentującą proces kształtowania się polskich granic, oś czasu ukazującą najważniejsze wydarzenia procesu odbudowy państwowości, a także przedruki pierwszych stron Monitora Polskiego z pierwszych dni niepodległości.
- Uważam, że jest to wystawa bardzo przemawiająca do młodego pokolenia ze względu na formę wykonania. 2-metrowe plansze z wielkoformatowymi zdjęciami w skali rzeczywistej prezentują tytułowych „Ojców Niepodległości” i zwracają na siebie uwagę. Ponadto całość wykonano w języku polskim i angielskim. Chodzi o to, by dotrzeć z historią do obcokrajowców przebywających w Polsce np. turystów - mówi J. Rudnicki.
W głównej części wystawy zaprezentowano: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego oraz Ignacego Daszyńskiego. Plansze zawierają również krótkie biogramy postaci, a także interesujący wybór fotografii archiwalnych.
Wśród bohaterów znajduje się artysta, są dyplomaci, żołnierze i politycy, a także działacze społeczni. Reprezentowali oni odmienne poglądy polityczne, różnili się przynależnością społeczną i religią, urodzili się pod różnymi zaborami.
- Mimo to potrafili zjednoczyć się wokół jednego, nadrzędnego celu: niepodległości. Nie oznacza to od razu, że we wszystkim się zgadzali. Pozostali wierni własnym poglądom, wykorzystali sprzyjające warunki zewnętrzne i poprowadzili Polaków ku wolności - podsumowuje Jerzy Rudnicki.
Dodaje, że wystawa będzie wędrować po Dolnym Śląsku. Po dwóch tygodniach na Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu zagości na początku maja w Oławie. Później znajdzie się również w Zgorzelcu, Twardogórze, Szczawnie Zdroju k. Wałbrzycha, a potem zostanie przewieziona na Opolszczyznę.
Autorami wystawy są dr Zofia Fenrych, Mateusz Lipko. Współpraca: Grzegorz Czapski, Maciej Frycz, Paweł Miedziński, Magdalena Ruczyńska, dr Paweł Skubisz oraz prof. Włodzimierz Suleja