Nowy numer 43/2020 Archiwum

Powołaniowy boom?

Rok św. Józefa to dla zakonów żeńskich czas specjalnej modlitwy o nowe kandydatki do zgromadzeń. Ich patron okazuje się niezwykle skuteczny.

Liczba mężczyzn i kobiet, którzy wybierają drogę zakonną, jest mniejsza niż jeszcze kilkanaście lat temu. Siostry józefitki zauważają jednak większe zainteresowanie swoimi propozycjami, które mają pomóc odkryć powołanie. Nie oznacza to, że rozeznawanie dotyczy tylko powołania zakonnego. – Chodzi o to, by dziewczyny odkryły swoją życiową drogę. A jeśli któraś poczuje, że chce dołączyć do rodziny zakonnej, to będziemy się bardzo cieszyć – mówi s. Brygida Zioło, referentka do spraw duszpasterstwa powołań Zgromadzenia Sióstr św. Józefa.

Świadectwo najlepszą reklamą

W pierwszy weekend po Wielkanocy we wrocławskim klasztorze józefitek odbyły się dni skupienia dla dziewcząt powyżej 15. roku życia. S. Brygida, ich organizatorka, nie kryje zaskoczenia frekwencją. – To są trzecie dni skupienia, za które odpowiadam. Na pierwszych było 12, na drugich 15 dziewczyn. Tym razem przyjechało ich aż 35. To bardzo dużo. Widzę w tym niesamowite działanie Pana Boga i jestem przekonana, że każdą uczestniczkę osobiście Jezus zaprosił na to spotkanie – wyjaśnia. Józefitka zanacza, że była zszokowana, gdy jeszcze w piątek zgłaszały się kolejne osoby, a w klasztorze poszukiwano materacy, na których uczestniczki mogłyby spać, bo wszystkie łóżka były już zajęte. – Było jak w Ewangelii, że uczniowie wyciągnęli takie mnóstwo ryb, że sieci o mało się nie zerwały. Pomyślałam, że w tym mnóstwie zgłaszających się na ostatnią chwilę jest Pan, że to jest Jego weekend, Jego działanie. Dzięki temu miałam pokój w sercu – dodaje. Zapytana, skąd nagle tak duży wzrost zawinteresowania propozycją józefitek, tłumaczy, że dziewczęta pytały o dni skupienia już w marcu. – Było w nich ogromne pragnienie Boga i poczucia wspólnoty. Mówiły, że tutaj się umacniają i potem wchodzą w swoje środowiska szkolne czy pracy – zaczerpnęły i mogą iść – wyjaśnia s. Brygida. – Te, które były wcześniej, zapraszają swoje koleżanki. Stąd ta duża liczba. Świadectwo jest najlepszą zachętą.

Bez limitów

Czy pośród tych 35 dziewcząt są przyszłe siostry zakonne? S. Brygida zdradza, że jedna z uczestniczek już zgłosiła się do zgromadzenia i chce rozpocząć swoją przygodę z Bogiem i życiem konsekrowanym. Jak się okazuje, nie jest jedyna. Dotychczas chęć wstąpienia do józefitek wyraziło już pięć dziewcząt. – Jest dopiero kwiecień, a kandydatki często zgłaszają się w maju i czerwcu. We wrześniu zaczynamy postulat. Wszystko dzieje się w rytmie roku szkolnego i akademickiego – dodaje s. Brygida. O tym, że ten rok już jest wyjątkowy, świadczy fakt, że w poprzednich trzech latach do rodziny zakonnej Sióstr św. Józefa dołączyły w sumie cztery dziewczęta. Siostra referentka ds. duszpasterstwa powołań przekonuje, że nie ma jednej drogi do zakonu. Podkreśla, że są i takie kobiety, które wybierają józefitki, zupełnie ich nie znając. Czują jednak wezwanie Ducha Świętego do takiego, a nie innego wyboru. – Nie mamy limitów. Przyjmiemy każdą liczbę dziewczyn – mówi ze śmiechem i dodaje: – Dla mnie jest to ewidentne działanie św. Józefa, ale też owoc ubiegłorocznego szczególnego wołania o powołania w naszym zgromadzeniu poprzez modlitwę i post. Wymowne są też inne znaki. Pierwsza kandydatka ze wspomnianej piątki zgłosiła się do zakonu dzień przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP (8 grudnia). Kolejne dwie przyszły dzień po uroczystości św. Józefa (19 marca). – Pan Bóg jasno nam pokazuje, że to Jego działanie. A do września jeszcze daleko – zaznacza. Zakonnica zachęca, by nie zagłuszać w sobie głosu powołania. – Jeśli ktoś ma mniejsze lub większe wątpliwości, warto o tym rozmawiać i razem próbować odczytać, rozeznać, czy rzeczywiście jest to wezwanie do życia zakonnego. My też szukamy woli Bożej dla tych dziewcząt i wcale nie ukierunkowujemy na nasze zgromadzenie. Chodzi o to, by one odnalazły swoją drogę życiową – przekonuje i zachęca do kontaktu pod nr. tel.: 513648219. Informacje o tym, co dzieje się u józefitek, można znaleźć również na profilu Józefickie Duszpasterstwo Młodych na Facebooku. Najbliższe dni skupienia odbędą się w dniach 18–20 maja i będą połączone z czuwaniem w wigilię Zesłania Ducha Świętego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama