Nowy numer 47/2022 Archiwum

KLO w Henrykowie - tu się dzieje

Wkrótce w liceum kolejne dni otwarte, połączone ze szkoleniem pocztów sztandarowych, w czerwcu - I Ogólnopolski Maraton Rowerowy i III Bieg Śladem Księgi Henrykowskiej, we wrześniu - patriotyczna inscenizacja. Na co dzień - mnóstwo propozycji.

Trzecia, ostatnia edycja dni otwartych w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. bł. Edmunda Bojanowskiego w Henrykowie odbędzie się 26 kwietnia (zapisy na stronie szkoły). - W ramach spotkania zostanie przeprowadzone - dzięki patronatowi dolnośląskiego kuratora oświaty Romana Kowalczyka - szkolenie pocztów sztandarowych szkół całego naszego województwa - mówi ks. Krzysztof Deja, dyrektor KLO. - Zgłosiło się już 20 chętnych placówek (limit wynosi 50). Będzie to profesjonalne, typowo wojskowe przygotowanie pocztów sztandarowych do udziału w rozmaitych uroczystościach. Poprowadzą je żołnierze z Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

Dni otwarte rozpoczną się o 9.00 uroczystym apelem, wciągnięciem flagi państwowej, a następnie odbędzie się pokaz działań w sytuacji zagrożenia terrorystycznego. Swoje umiejętności zaprezentują uczniowie KLO zarówno z kierunku przysposobienie wojskowe, jak i kierunku ratownictwo (pokażą sposób działania w kryzysowych sytuacjach, m.in. zabezpieczenie terenu, ewakuację rannych itd.). O 10.00 w planie jest pokaz musztry paradnej w wykonaniu kl. II przysposobienia wojskowego, o 10.30 rozpocznie się zwiedzanie kompleksu klasztornego, o 11.00 - szkolenie pocztów sztandarowych.

Już teraz warto zaplanować udział w tegorocznych Dniach Księgi Henrykowskiej, wpisujących się w patronalne święto naszej archidiecezji. 23 czerwca odbędzie się I Ogólnopolski Maraton Rowerowy w randze mistrzostw Polski księży i kleryków (każdy może w nim wystartować). Planowane są trzy dystanse do wyboru - ok. 13-14 km, 25-28 km (trasy są jeszcze dopracowywane) oraz 50 km. Natomiast 24 czerwca odbędzie się III Bieg Śladem Księgi Henrykowskiej, również w randze mistrzostw Polski księży i kleryków, na dystansie półmaratonu (21 km) oraz 10 km.

*

Dlaczego warto wybrać akurat tę szkołę? - To nie jest zwykłe liceum. To szkoła katolicka, co nie znaczy, że spędzamy czas tylko na klęczkach - mówi ks. Deja. - Szkoła oferuje konkretną formację ludzką, patriotyczną, religijną; jest - jak mówią sami uczniowie - „szkołą życia”. Mieszkając w internacie, muszą nauczyć się sprzątać, gotować, a dodajmy, że pojawia się możliwość wybrania w szkole kolejnego profilu kształcenia - dietetyka sportowego. Uczniowie będą opracowywać samodzielnie dania, przepisy i sami je przygotowywać. To „szkoła życia” także ze względu na atmosferę rodzinną, tworzące się więzi przyjaźni, sympatie, naukę życia we wspólnocie.

Dyrektor wspomina o różnych kursach odbywających się w szkole. Są wśród nich: kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy, kurs płetwonurka, instruktora strzelectwa, w maju rozpocznie się kurs na skoczka spadochronowego. Można ponadto uczestniczyć w kursie prawa jazdy - wykłady, zajęcia z instruktorami odbywają się na miejscu, w Henrykowie.

Uznaniem cieszy się szkolny profil wojskowy - z zajęciami na poligonach, zajęciami prowadzonymi z żołnierzami wojsk specjalnych. - Szkolą i uczniów, i nas, kadrę. Idziemy wszyscy do lasu i ćwiczymy praktyczne umiejętności - mówi ks. Deja. - Mamy obóz zimowy, obóz letni - i dla ratowników, i dla wojskowych. Ważna jest współpraca z Akademią Wojsk Lądowych, z Górskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Podpisaliśmy ponadto umowę z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nysie, gdzie nasi absolwenci mogą kontynuować edukację w zakresie ratownictwa medycznego, dietetyki sportowej. Mówi się, że liceum nie daje zawodu - nasze daje; zapewnia dobry start w dorosłe życie. Zależnie od wybranego profilu dostaje się certyfikat ratownika wodnego (można pracować nad basenami, akwenami wodnymi), górskiego, certyfikat ukończenia szkoły przysposobienia wojskowego, który otwiera drzwi na uczelnie wojskowe. Wkrótce będzie dostępny certyfikat dietetyki sportowej.

Szkoła przygotowuje się do własnych obchodów 100-lecia niepodległości. Odbędą się 28 września w Henrykowie. - Planujemy inscenizację historyczną, ukazującą wydarzenia z dziejów naszej ojczyzny, począwszy od chrztu Polski do odzyskania niepodległości. W wydarzeniu wezmą udział żołnierze z Akademii Wojsk Lądowych, chór, kompania reprezentacyjna, orkiestra reprezentacyjna Wojsk Lądowych. Zapowiada się przedsięwzięcie zorganizowane z wielkim rozmachem. W ramach wydarzenia odbędzie się ślubowanie klas pierwszych, nie tylko naszej szkoły - wyjaśnia ks. Deja. - Zachęcamy do odwiedzania naszego kompleksu klasztorno-parkowego w każdym czasie. Jest tu po pięknie, o każdej porze roku.

KLO w Henrykowie - tu się dzieje   Wnętrza poklasztornego gmachu w Henrykowie robią wrażenie Agata Combik /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy