Husaria po raz pierwszy we Wrocławiu

Obchody 2 maja pod hasłem "Biało-czerwona Niepodległa" będą miały wyjątkowy charakter. Warto wziąć w nich udział całymi rodzinami.

Uroczystości 2 maja rozpoczną się o 11.30 na wrocławskim rynku od przemówień i wojskowej defilady. O godzinie 13.00, po oficjalnych uroczystościach wyruszy pochód historyczny ulicami: Wita Stwosza, św. Katarzyny, Jana Ewangelisty Purkyniego przed budynek Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Kroczyć będzie w nim husaria na koniach, po raz pierwszy goszcząca we Wrocławiu, czyli profesjonalni rekonstruktorzy z pięknymi i odtworzonymi 1 do 1 zbrojami husarskimi.

Przed Urzędem Wojewódzkim godzinach 13-18 odbędzie się wielki piknik militarno–historyczny „Biało-czerwona Niepodległa”. Na najciekawsze wydarzenie dnia zapowiada się widowisko teatralne z udziałem profesjonalnych aktorów oraz rekonstruktorów historycznych różnych epok. Pokażą oni w jaki sposób ewoluowały polskie symbole narodowe od czasów średniowiecznych poprzez epokę nowożytną aż po czasy współczesne.

- Dzień Flagi jest młodym świętem, ale jednocześnie doskonałym punktem wyjścia do rozmowy o naszych symbolach narodowych. Polska flaga to nasza duma i niezwykle ważny element poczucia narodowej tożsamości. Biało – czerwona powinna nam towarzyszyć stale, nie tylko podczas oficjalnych uroczystości. Dlatego 2 maja chcemy świętować i bawić się wspólnie - mówi wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak.

Na placu przed urzędem wojewódzkim będzie można obejrzeć wojskowy sprzęt, w tym m.in. transporter Rosomak, stację radiolokacyjna, trał przeciwminowy, armato-haubicę samobieżną oraz wyrzutnię artyleryjską.

Na Placu Powstańców Warszawy oraz Bulwarze Marii i Lecha Kaczyńskich przeprowadzone zostaną dynamiczne i statyczne pokazy grup rekonstrukcyjnych i pododdziałów Wojska Polskiego m.in. z 34. Brygady Kawalerii Pancernej, 22. Brygady Piechoty Górskiej czy 23. Śląskiego Pułku Artylerii. Nie zabraknie prawdziwej wojskowej grochówki.

Na placu Powstańców Warszawy odbędzie się na spektakl teatralny „Utkani z bieli i czerwieni” w reżyserii Agaty Skowrońskiej-Kartvelishvili z udziałem profesjonalnych aktorów, Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych oraz zespołu „Mokosza”. Sztuka plenerowa zostanie zaprezentowany w trzech odsłonach (godz. 13.45, 15.30, 17.30) i będzie to historyczna podróż od czasów pierwszego króla Bolesława Chrobrego aż po współczesność, ukazująca ewolucję polskich symboli narodowych

- Dowiemy się dlaczego barwy bieli i czerwieni są naszymi symbolami narodowymi, a także dlaczego orzeł znalazł się w naszym godle. Cykl przedstawień zostanie zaprezentowany przy współpracy z grupami rekonstrukcji historycznej w formie humorystycznej i atrakcyjnej przede wszystkim dla dzieci z towarzyszeniem muzyki na żywo - zapowiada Dominika Arendt-Wittchen, pełnomocnik wojewody ds. obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości.

 Ponadto w programie zaplanowano m.in. pokazy walk rycerskich w wykonaniu Rycerskiego Klubu Sportowego Silesia, lekcje fechtunku Szablą Polską z polskimi husarzami ze Szkoły Fechtunku „Certus”, musztrę paradną podchorążych armii Królestwa Polskiego z czasów Powstania Listopadowego w wykonaniu Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu oraz prezentację wyposażenia pododdziału 10. Pułku Dragonów 1. Dywizji Pancernej Generała Maczka wraz z zabytkowym Willysem B „Jeepem” przez Stowarzyszenie „Odwach”.

.Swoje niezwykłe prace zaprezentuje również Przemysław Górniak z „Historii na Płótnie”, malujący obrazy przedstawiające Orła Białego w różnych okresach historycznych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..