Nowy numer 44/2020 Archiwum

"Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste"

Za nami etap wojewódzki ogólnopolskiego konkursu "Myśli Jana Pawła II - Papieża Słowianina" organizowanego przez podlaskiego kuratora oświaty.

Celem konkursu jest kształtowanie świadomości i postaw dzieci i młodzieży, przybliżanie życia i wartości zawartych w nauczaniu Jana Pawła II oraz ukazanie znaczenia chrześcijańskiego systemu wartości. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji są słowa: "Jan Paweł II - papież wolności. »Patriotyzm oznacz umiłowanie tego, co ojczyste«".

Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowano 12 uczniów z czterech szkół z  Dolnego Śląska, których wyłoniono podczas szkolnych eliminacji. Zmagania odbyły się w auli Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu.

- Największą trudność sprawiło mi zadanie otwarte. Trzeba było się wykazać naprawdę bardzo dużą wiedzą. Przykłady Podaj główny temat homilii wygłoszonej w Kielcach w 1991 r. - mówi Ania ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Górze. Tłumaczy, że decyzja o udziale w konkursie nie była trudna. - Jana Paweł II to wielka osobistość dla naszego kraju, więc przygotowania do konkursu to nie tylko trudności, ale i zaszczyt, że mogliśmy się wykazać wiedzą o nim - dodaje.

- Zdarzały się pytania, na które nie znaliśmy odpowiedzi, ale jakoś daliśmy radę. Jestem zadowolona. Nie myślałam, że uda się mi zdobyć aż tak wiele punktów - zaznacza jej koleżanka, Liwia.

"Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste"   Uczestnicy etapu diecezjalnego otrzymali zaświadczenia, które skutkują przyznaniem dodatkowych punktów przy rekrutacji do szkoły ponadgimnazjalnej (ponadpodstawowej). Dla pierwszej piątki dolnośląski kurator oświaty Roman Kowalczyk ufundował nagrody. Karol Białkowski /Foto Gość Do etapu ogólnopolskiego awansowało 5 osób, które otrzymały największą liczbę punktów rozwiązując test. Na odpowiedzi na 43 pytania, zarówno zamkniętych jak i otwartych, mieli 60 minut.

Oto reprezentanci województwa dolnośląskiego:

  • Katarzyna Sierpień ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Wołowie,
  • Wojciech Półtorak z Miejskiego Zespołu Szkół w Świeradowie Zdroju,
  • Liwia Stolarczyk ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Górze,
  • Karolina Kawińska z Zespołu Szkół w Miękini,
  • Karolina Baranowska ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Górze.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama