Nowy numer 13/2024 Archiwum

O tym co ma kobieta do gadania

Dość naturalna dla kobiet współczesnego świata naszego kręgu kulturowego jest powszechna, wieloaspektowa równość. No właśnie. Dla naszego kręgu kulturowego...

Ten warunek, jak odkrywali studenci zebrani na spotkaniu, w niezwykle istotny sposób wpłynął na kształtowanie kobiecych losów na przestrzeni dziejów. A - jak to w telegraficznym skrócie naszkicował gość kolejnego spotkania "Z archiwum B" w Salezjańskim Duszpasterstwie Akademickim "Most", ks. dr hab. Jan Klinkowski - nie należały one do najłatwiejszych. Dlaczego? Wystarczy spojrzeć na kontekst czasów począwszy od starotestamentowych wydarzeń, kiedy to skutkiem grzechu pierwszych rodziców kobieta została zdegradowana w damsko-męskiej hierarchii, co następnie zaowocowało poligamią i wieloma innymi przejawami męskiej dominacji, aż po początki kościoła i grecko-rzymskie tradycje kulturowe, które ograniczyły przyznanie kobietom równych praw.

Biblista przybliżył wiele aspektów życia kobiet w świecie starożytnym i pierwszych chrześcijan w świetle kulturowych uwarunkowań. Zwrócił uwagę, jak wielkie miały one znaczenie. Widoczne jest to choćby w listach św. Pawła do Koryntian. Apostoł podtrzymuje zastaną w tym greckim mieście różnicę społeczną między kobietami i mężczyznami (na przykład odbierając im prawo głosu w zgromadzeniach), aby nie burzyć porządku i nie siać zgorszenia, mimo, że w pierwotnym kościele istniały prorokinie i rola kobiet była w nim znaczna. Wyjątkiem wobec tych tendencji starożytnego świata był Egipt, gdzie kobiety cieszyły się znacznie większą swobodą.

Ks. Klinkowski poruszył także kwestie stroju w kontekście jego kulturalnego znaczenia w poszczególnych kręgach. Św. Paweł pisze do Koryntian o obowiązku nakrywania głowy w świątyni przez kobiety. Jednocześnie dokładnie odwrotne przepisy dotyczą mężczyzny: „Każdy mężczyzna, modląc się lub prorokując z nakrytą głową, hańbi swoją głowę.” Zasłona czy nakrycie głowy wierzącej żony w Koryncie wskazywało, że podlega autorytetowi męża, a tym samym jest uległa Bogu. Podobnie osłaniającą funkcję pełniły długie włosy. Było to zatem podkreślenie hierarchii i ponowne dopasowanie pawłowych nauk do korynckich tradycji - wszak dla to Żydów właśnie nakryta głowa była oznaką respektu.

Wszystko powyższe to jednak historia, kulturowe muzeum. Co zatem współczesne kobiety mają do powiedzenia w kościele? Ks. Klinkowski podkreślił, że to właśnie kobiety - jako matki - są pierwszymi nauczycielkami wiary dla swoich dzieci i to od nich zależy przyszły jej kształt, dlatego ich rola w budowaniu chrześcijaństwa jest nie do przecenienia.

Na następną część cyklu "Z archiwum B" zapraszamy do Stolarni we wtorek, 8 maja, o godzinie 20.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy