GN 48/2020 Archiwum

Wyśpiewali miłość do ojczyzny

Utalentowana młodzież z całego Dolnego Śląska wystąpiła we Wrocławiu w ramach XII Dolnośląskiego Przeglądu Piosenki i Pieśni Patriotycznej.

Koncert galowy był zwieńczeniem wcześniejszych zmagań regionalnych uzdolnionych muzycznie uczniów z dolnośląskich szkół. Młodzieżowe Domy Kultury organizują przeglądy, które odbywają się w rejonach wrocławskim, legnickim, wałbrzyskim i jeleniogórskim do 15 marca każdego roku. Laureaci eliminacji regionalnych są zapraszani do udziału w koncercie finałowym.

26 kwietnia w Centrum Kultury Agora we Wrocławiu wystąpiło 59 laureatów eliminacji (zespoły i soliści), którzy zaprezentowali 20 piosenek i pieśni. Na widowni zasiedli przedstawiciele organizacji kombatanckich (m.in. Związek Sybiraków, Rodzina Katyńska), instytucji kultury, uczniowie szkół z nauczycielami i dyrekcją, władze samorządowe oraz mieszkańcy Dolnego Śląska.

"To ważne wydarzenie na kulturalnej mapie Dolnego Śląska oraz dobra forma wychowania młodego pokolenia w duchu pielęgnowania dziedzictwa kulturowego naszej ojczyzny" - stwierdziła w specjalnym liście napisanym na tę okazję Anna Zalewska, Minister Edukacji Narodowej.

- Można powiedzieć, że Polska do swojej niepodległości szła w tych trudnych dramatycznych czasach dwoma drogami, które są jak awers i rewers polskiego medalu. Pierwsza to ta zbrojna, przez serię powstań narodowych i przelew krwi. Druga, o której zapomnieć nie wolno, to praca organiczna, wysiłki pozytywistyczne, a więc wysiłek codzienny na rzecz gospodarki, kultury, przekazywanie polskości, hołubienie historii, pilnowanie wiary, wychowywanie dzieci w patriotycznym duchu - przemawiał podczas gali Roman Kowalczyk, dolnośląski kurator oświaty i organizator przeglądu.

Podkreślał, że my-współcześni powinniśmy to wielkie dzieło, jakim jest Polska, ubogacać i w jeszcze lepszej kondycji przekazywać następnym pokoleniom.

Młodzi muzycy wykonywali różnego rodzaju utwory patriotyczne. Można było usłyszeć m.in. "Białe róże", "Piechotę", "Dziś idę walczyć mamo" czy "„Ojczyzno ma”. Podczas finałowego etapu wręczono nagrody specjalne.

Wyróżnienie od prezydenta Wrocławia otrzymał zespół "Zdrój" ze Szkoły Podstawowej Zdrój we Wrocławiu, który zaśpiewał Pieśń Konfederatów Barskich. Nagroda wojewody dolnośląskiego powędrowała do Sandry Guras z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Zjednoczonej Europy w Oławie. Uczennica wykonała utwór: „Matko o twarzy czarnej”. Marszałek województwa dolnośląskiego wyróżnił natomiast zespół z II Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Korczaka w Bolesławcu, który zaprezentował własną aranżację „Pieśni Konfederatów Barskich. Nagroda Dolnośląskiego Kuratora Oświaty przypadła zespołowi La Chanson ze Świdnicy, który zaprezentował „Wiązankę pieśni i piosenek legionowych”.

Przedstawiamy wszystkich 20 laureatów etapu wojewódzkiego, którzy wzięli udział w gali finałowej

 • Helena Czech ze Szkoły Podstawowej nr 108 im. Juliana Tuwima we Wrocławiu, utwór: „Białe róże”,
 • Martyna Sawicka z Gimnazjum im. Ks. Jana Twardowskiego w Kostomłotach, utwór: „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos”,
 • Małgorzata Wieczorkiewicz z Prywatnego Gimnazjum Językowego PARNAS, utwór: „Dokąd idziesz Polsko”,
 • Sandra Guras z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Zjednoczonej Europy w Oławie, utwór: „Matko o twarzy czarnej”,
 • Dawid Łukasz Krężel z Zespołu Placówek Oświatowych Gimnazjum Publicznego w Ścinawie, utwór: „Polskie skrzydła”,
 • Małgorzata Łopińska ze Szkoły Podstawowej nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana z Głogowa, utwór: „Piechota”,
 • Karolina Ziemlicka z Zespołu Szkół Muzycznych w Legnicy, utwór: „Dziś idę walczyć mamo”,
 • Angelika Maszczak z II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Głogowie, utwór: „Historie zagubione”,
 • Krzysztof Polański z I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Lubinie, utwór: „Miejcie nadzieję”,
 • Kamila Nazim z II Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Korczaka w Bolesławcu, utwór: „Kalina malina”,
 • Aleksandra Brzuszkiewicz ze Szkoły Podstawowej im. K. K. Baczyńskiego w Piławie Górnej, utwór: „Cisza modlitwa katyńska”,
 • Wiktoria Świerczek z Gimnazjum w Mysłakowicach, utwór: „Ojczyzno ma”,
 • Milena Konieczna ze Szkoły Podstawowej im. B. Chrobrego w Nowogrodźcu, utwór: „Orlątko”,
 • Zespół ZDRÓJ ze Szkoły Podstawowej ZDRÓJ we Wrocławiu, utwór: „Pieśń Konfederatów Barskich”,
 • Zespół Ósemka z Gminnego Centrum Kultury w Żórawinie, utwór: „Nie masz nad żołnierza”,
 • Zespół Dziewiątka z Liceum Ogólnokształcącego nr IX we Wrocławiu, utwór: „Dziś idę walczyć mamo”,
 • Zespół Oktawa ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Bolesławcu, utwór: „Obudź się Polsko”,
 • Zespół z II Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Korczaka w Bolesławcu, utwór: „Pieśń Konfederatów Barskich”,
 • Zespół Akord ze Szkoły Podstawowej im. B. Chrobrego w Nowogrodźcu, utwór: „Jędrusiowa Dola”
 • Zespół La Chanson z Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy, utwór: „Wiązanka pieśni i piosenek legionowych”.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama