powrót
Wiara.pl - Serwis

Wrocławski

twój profil
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
  • facebook
  • YouTube
  • rss
  • Powiadomienia
Nowy numer

Najnowsze [Wydania]

  • GN 38/2025
    GN 38/2025 Dokument:(9425048,Prawdy nie znajdziesz w świecie)
  • GN 37/2025
    GN 37/2025 Dokument:(9415138,Czy ból trzeba kochać?)
  • GN 36/2025
    GN 36/2025 Dokument:(9406888,Szczęście w nieszczęściu)
  • Historia Kościoła (11) 05/2025
    Historia Kościoła (11) 05/2025 Dokument:(9398688,„Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. Wyjście przed szereg czy uzdrawianie pamięci?)
  • GN 35/2025
    GN 35/2025 Dokument:(9399234,Nieznajomość prawdy szkodzi )
wroclaw.gosc.pl → Wiadomości z archidiecezji wrocławskiej → Jedność wokół biało-czerwonej
Jedność wokół biało-czerwonej  
Sztafeta pokoju na scenie podczas pikniku. Flagę Polski przekazywały sobie różne pokolenia z różnych epok historycznych Maciej Rajfur /Foto Gość

Jedność wokół biało-czerwonej przejdź do galerii

Kluczową rolę barw narodowych w budowaniu krajowej wspólnoty podkreślały podczas obchodów Święta Flagi władze Wrocławia i województwa dolnośląskiego.

Maciej Rajfur Maciej Rajfur

|

GOSC.PL

dodane 02.05.2018 18:40
0

Oficjalne obchody rozpoczęły się w południe na wrocławskim rynku uroczystym apelem, w którym uczestniczyły władze Wrocławia i Dolnego Śląska, jednostki mundurowe oraz mieszkańcy.

- To jedno z najmłodszych świąt państwowych w naszym kalendarzu, ale odgrywa dużą rolę w tworzeniu jedności i poczucia wspólnoty w narodzie. Musimy budować naszą tożsamość i postawę obywatelską w oparciu o szacunek dla symboli narodowych, które w naszej historii były czynnikiem spajającym - przemawiał Paweł Hreniak.

Wojewoda dolnośląski podkreślił, że biel i czerwień to symbole czystości oraz gotowości przelania krwi za wolność ojczyzny.

- To biało-czerwona w 1918 roku wywieszana na domach i instytucjach państwowych zwiastowała odrodzenie państwa polskiego po 123 latach zaborów. Była widomym znakiem niezłomnej woli Polaków o tym, że chcemy sami decydować o swoim losie - stwierdził P. Hreniak.

Zaznaczył, że flaga towarzyszyła nam zawsze w momentach mrocznych i trudnych, jak i radosnych. Była symbolem walk o niepodległość.

- Myślę, że nie jesteśmy w stanie w pełni dostrzec roli flagi w życiu społecznym. Pamiętajmy, ile poświęcili nasi przodkowie, żebyśmy dzisiaj mogli uroczyście wciągać ją na maszty urzędów państwowych czy wywieszać w oknach naszych domów - apelował wojewoda dolnośląski.

- Spotykamy się, by oddać szacunek symbolom narodowym. Święta majowe to dla nas, Polaków, jedne z najważniejszych świąt w kalendarzu. Przybierają one dodatkowo szczególny charakter, gdyż w tym roku obchodzimy również 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - oświadczył Rafał Dutkiewicz.

Prezydent Wrocławia dodał, że przeżywamy czas, w którym przypominamy sobie o wadze podstawowych wartości, o znaczeniu wolności i o tym, jak fundamentalną rolę odgrywa w niej każdy z nas.

- Bez osób jednoczących się pod biało-czerwoną flagą Polska nie odzyskałaby niepodległości. Wspólnie tworzymy naszą przyszłość. To ogromny przywilej, ale i odpowiedzialność przed tymi, którzy odeszli, oraz tymi, którzy nadejdą. Pokazujmy to, jak wspaniałym jesteśmy narodem nie tylko dziś, ale przez cały rok - mówił R. Dutkiewicz.

Podobny apel do mieszkańców wystosował gen. bryg. Wojciech Lewicki, dowódca Garnizonu Wrocław.

- Pierwsze dni maja są czasem, gdy możemy wspólnie radować się z polskich dokonań i sukcesów. Ważne jest, aby nie tylko w dniu Święta Flagi pamiętać o symbolach polskości. Pamiętając o tradycjach, cieszmy się wolnością i współczesnymi osiągnięciami. Przekazujmy miłość i szacunek do narodowej flagi w naszym pokoleniu. Okazujmy więc dumę z biało-czerwonej, która jest źródłem polskiego patriotyzmu, radości i optymizmu w myśleniu o Polsce - przemawiał generał.

Po oficjalnych obchodach w specjalnie uformowanym pochodzie mieszkańcy wraz z wojskiem, Strażą Miejską i rekonstruktorami przeszli przed Dolnośląski Urząd Wojewódzki, gdzie do godz. 18 trwał wielki piknik militarno-historyczny "Biało-czerwona Niepodległa".

1 / 1
"Biało-czerwona Niepodległa", czyli Dzień Flagi we Wrocławiu

Foto Gość DODANE 02.05.2018 AKTUALIZACJA 02.05.2018

"Biało-czerwona Niepodległa", czyli Dzień Flagi we Wrocławiu

​Obchody Dnia Flagi w stolicy Dolnego Śląska. Wojewoda dolnośląski zorganizował wielki piknik militarno-historyczny.  
oceń artykuł Pobieranie..
0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • DZIEŃ FLAGI
  • DZIEŃ FLAGI NARODOWEJ
  • DZIEŃ FLAGI RP
  • WROCŁAW

Polecane w subskrypcji

  • Nie takie drony straszne?
    • Polska
    • Jerzy Kopański
    Nie takie drony straszne?
  • W NATO powinny palić się wszystkie czerwone lampki
    • Polska
    • Maria Przełomiec
    W NATO powinny palić się wszystkie czerwone lampki
  • „Matka Boża z Dzieciątkiem i św. Stanisławem Kostką” na płótnie z XVII wieku
    • W ramach
    • Leszek Śliwa
    „Matka Boża z Dzieciątkiem i św. Stanisławem Kostką” na płótnie z XVII wieku
  • TSUE o wskaźniku WIBOR. Co nowa opinia oznacza dla kredytobiorców?
    • Finanse
    • Karol Białkowski
    TSUE o wskaźniku WIBOR. Co nowa opinia oznacza dla kredytobiorców?
  • Miejsce klęski bolszewików. Fotoreportaż z nowoczesnego Muzeum Bitwy Warszawskiej
    • Polska
    • Przemysław Kucharczak
    Miejsce klęski bolszewików. Fotoreportaż z nowoczesnego Muzeum Bitwy Warszawskiej
  • Cesarz Herakliusz przed murami Jerozolimy – XV-wieczny fresk z Arezzo
    • W ramach
    • Leszek Śliwa
    Cesarz Herakliusz przed murami Jerozolimy – XV-wieczny fresk z Arezzo
  • O nas

    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
    Zgłoś błąd
  • DOKUMENTY

    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT

    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
Zgłoś błąd

Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  • Facebook
  • Twitter
  • Insta
  • YT
WERSJA Desktop
  • subskrybuj
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Liturgia
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • BISKUPI
    • ESM
    • HISTORIA DIECEZJI
    • KURIA
    • PARAFIE
  • Nasze media
    • MAŁY GOŚĆ
    • RADIO eM
    • WIARA.PL