Po raz ósmy w niewielkim Barkowie wspominano służbę żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza.
Skąd w wiosce położonej w gminie Żmigród temat KOP-u? Otóż w kościele pw. św. Marcina w Barkowie znajduje się obraz NMP Królowej Korony Polskiej z Lewacz na Wołyniu namalowany w 1928 r. Do dzisiaj otaczany jest wielką czcią przez wiernych. Przyciąga szczególnie kresowian, żołnierzy Armii Krajowej, rodziny żołnierzy KOP-u i te wywodzące się z nadgranicznych parafii wschodniego Wołynia. Co roku 3 maja wszyscy zjeżdżają się właśnie do Barkowa i modlą przed pięknym wizerunkiem Matki Bożej .
Przed II wojną światową co roku 3 Maja na wschodnim Wołyniu odbywało się wielkie święto z udziałem wojska, harcerzy i oficjeli z całego kraju. Po wojnie wraz z wysiedlonymi mieszkańcami wizerunek trafił na Dolny Śląsk. Do Barkowa przewieziono go wraz z dzwonami i wyposażeniem kościoła, podejmując wielkie ryzyko.
W tym roku uroczystej Mszy świętej w kościele św. Marcina przewodniczył ks. prof. Józef Pater. Infułat w homilii podkreślił związki Maryi Matki i Królowej Narodu Polskiego na przestrzeni wieków. Zaznaczył, że Maryja to Matka każdego z osobna. Liturgię uświetniła gra orkiestry Technikum Leśnego w Miliczu.
Przed Mszą tradycyjnie złożono kwiaty na cmentarzu w Barkowie pod pomnikiem pamięci żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza i Polaków zamordowanych przez OUN-UPA na Kresach Wschodnich. To pamiątkowy słup graniczny upamiętniającym służbę żołnierzy KOP.
Po Eucharystii odbył się koncert pieśni kresowych. Podczas uroczystości Krzyżem Honorowym 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej odznaczono Zbigniewa Mikoluka za działalność na rzecz polskich nekropolii na Wschodzie. Odznaczenie wręczył prof. Henryk Słowiński.
Wydarzenie patronatem objął Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu. Uczestniczyło w nim ok. 400 osób.
Pamięć o żołnierzach znad kresowych granic i ich patronce trwa w Barkowie. Jej symbolem jest pomnik na cmentarzu w Barkowie, widoczny z drogi powiatowej Żmigród-Wołów.
W uroczystościach uczestniczy też młodzież, która będzie w przyszłości kultywować pamięć pw, gż