Nowy numer 15/2024 Archiwum

Przeżyj muzyczną przygodę

Dlaczego Salwatoriański Festiwal Muzyczny "Nadaj brzmienie", który obchodzi swoje 20-lecie, jest wyjątkowy?

Festiwal muzyczny ma już dwudziestoletnią tradycję i nie jest organizowany tylko po to, aby po raz kolejny się po prostu odbył. Salwatorianie przeprowadzają go myślą o młodych artystach, którzy mają okazję się zaprezentować i zostać dostrzeżeni przez profesjonalne jury.

- Wraz z nią wiążą się oczywiście niesamowite wspomnienia. Na przestrzeni tych lat wystąpiło już u nas wiele zespołów i solistów, którzy dzisiaj już grają zawodowo na deskach polskich scen muzycznych. Więc idea festiwalu, która nam przyświeca, przynosi zamierzony skutek - mówi ks. Łukasz Anioł SDS, organizator.

Jednym z takich przykładów jest o. Andrzej Bujnowski, dominikanin, organizator największego w Polsce spotkania dla artystów wykonujących muzykę chrześcijańską.

Tym, co wyróżnia festiwal "Nadaj brzmienie" od innych jest, jak mówią sami uczestnicy - klimat.

- Pragniemy dla naszych gości stworzyć przestrzeń nie tylko do konkursu, ale przede wszystkim klimat rodzinny, sprzyjający nawiązaniu nowych relacji, umożliwić spotkanie się w grupie i dobre spędzenie czasu. Jednocześnie naszym założeniem jest, aby festiwal stał się przestrzenią modlitwy i wymiany doświadczenia - tłumaczy ks. Anioł.

Podczas całego spotkania prowadzone są warsztaty przez profesjonalnych muzyków - Jacka i Joannę Koniecznych. Jacek Konieczny występuje w polskim składzie muzycznym Kate Ryan. Jego żona natomiast przez dłuższy czas była pierwszym głosem w zespole TGD. Dziś grają razem w Zespole 33.

- Uczestnicy są oceniani przez osoby, które znają się na muzyce, osiągnęli coś w tej branży, a przede wszystkim odznaczają się tzw. "dobrym uchem", co dziś jest ważne przy takich konkursach. Wielokrotnie jury oceniało występy nie tylko poszczególnych zespołów, ale potrafiło też wyciągnąć „perełki” z zespołu, któremu występ do końca nie wyszedł - opowiada salwatorianin.

Nie da się ukryć, że przyciągającym czynnikiem festiwalu są nagrody. Grand Prix festiwalu wynosi 1000 euro i jest co roku fundowana przez Generała Salwatorianów Miltona Zontę. Oprócz tego w puli znajduje się inna nagroda pieniężna wysokości 2000 złotych do podziału, możliwość weekendowej sesji nagraniowej w profesjonalnym studio, czy upominki rzeczowe. 

- W tym roku z okazji Jubileuszu gośćmi specjalnymi tegorocznego festiwalu będą: zespół niemaGotu oraz Mietek Szcześniak - zapowiada ks. Łukasz Anioł.

Festiwal odbędzie się w Trzebnicy od 31 maja do 2 czerwca.

Jak się zapisać?

Warunkiem dopuszczenia do uczestnictwa w konkursie festiwalowym jest przesłanie w terminie do 14 maja 2018 r. karty zgłoszenia i nośnika cyfrowego z nagraniem dwóch utworów (wraz z tekstami, podaniem autorów muzyki oraz tekstu i w miarę możliwości z zapisem nutowym). Uczestnicy oprócz warsztatów będą mieli możliwość zaprezentowania swoich muzycznych talentów w dwóch kategoriach: soliści i zespoły.

Karta zgłoszenia znajduje się na stronie internetowej festiwalu TUTAJ. Należy ją wysłać drogę e-mailową bądź tradycyjnie w formie listownej na adres: Ruch Młodzieży Salwatoriańskiej, ul. Jana Pawła II 3, 55-100 Trzebnica, z dopiskiem: XX Salwatoriański Festiwal.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy