Nowy numer 3/2021 Archiwum

Chłód północy czy ciepło dźwięków?

A może jedno i drugie? Przekonać może się każdy. W sobotę w katedrze zaśpiewa szwedzki chór Maria Magdalena Kammarkör ze Sztokholmu.

MMKK - Kvällen stundar, arr: Mats Nilsson
Maria Magdalena Kammarkör

Chór Kameralny św. Marii Magdaleny - bo tak brzmi jego polska nazwa - składa się z ok. 35 członków o wysokich ambicjach muzycznych. Założony w 1995 r. przez Ragnara Bohlina, w roku 2009 został przejęty przez obecnego dyrygenta, Matsa Nilssona.

Chór należy do parafii św. Marii Magdaleny w Sztokholmie, gdzie śpiewa na nabożeństwach oraz występuje każdego roku z wieloma koncertami z orkiestrą i a capella  Ostatnio m.in. brał udział w wykonaniu Ein Deutsches Reqiuem Brahmsa wraz z muzykami z orkiestry symfonicznej Szwedzkiego Radia. Zespół występuje także poza parafią i organizuje wyjazdy chóralne zarówno w Szwecji jak i za granicę (m.in. do Paryża, Malmö, Kopenhagi).

W 2015 r. chór nagrał swoją najnowszą płytę "Rosa Mystica" (dostępna na Spotify) ze współczesną muzyką skandynawską, a także z utworami Purcella, Rheinbergera i Stanforda.

Koncert we wrocławskiej katedrze odbędzie się w ramach trasy koncertowej "Northern Lights Tour 2018 - muzyka chóralna z północy". Rozpocznie się w sobotę 12 maja o 19.30. W programie znajdą się utwory kompozytorów skandynawskich i bałtyckich takich jak: Arvo Pärt, David Wikander czy Sven-David Sandström.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama