Nowy numer 09/2024 Archiwum

Zapal znicz dla rotmistrza

Od efektownej i pięknej akcji zapalenia kilkuset zniczy na wrocławskim rynku w hołdzie polskiemu bohaterowi rozpoczną się już po raz piąty Wrocławskie Dni z Rotmistrzem Pileckim.

Już od 5 lat stowarzyszenie "Odra-Niemen" razem z innymi organizacjami pozarządowymi z organizuje nietypowe w skali kraju wydarzenie. Upamiętnia ono jednego z najodważniejszych Polaków w historii. Od 13 maja, czyli dni urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego, do 25 maja, daty tragicznej jego śmierci, we Wrocławiu przeprowadzony zostanie cykl wydarzeń mających przybliżyć postać bohatera, ale także kwestię żołnierzy wyklętych.

-Wydarzenia dotyczą nie tylko bezpośrednio postaci Pileckiego, ale także nawiązują do jego zainteresowań, wartości, którymi żył, wiary, którą wyznawał, czy w ogóle do tematyki żołnierzy podziemia antykomunistycznego. We Wrocławiu naprawdę mamy miejsca, w których możemy wspominać takich bohaterów jak rotmistrz, np. pomnik-pierścień na Promenadzie Staromiejskiej, czy wrocławska „Łączką” - kwatery żołnierzy niezłomnych na Cmentarzu Osobowickim. - tłumaczy Ilona Gosiewska, prezes "Odry-Niemen".

Jej zdaniem Witold Pilecki to piękny przykład miłości do ojczyzny, z którego powinniśmy czerpać. W tym roku dodatkowo obchodzimy 70. rocznicę jego śmierci.

- Z roku na rok, dzięki właśnie takiem inicjatywom jak nasza, rośnie świadomość społeczna i wiedza na temat tak ważnych postaci dla Polaków jak rotmistrz Pilecki. To systematyczna, czasem mozolna, ale dająca pozytywne efekty praca u podstaw na niwie edukacji historycznej - dodaje I. Gosiewska.

Już pierwsza inicjatywa otwierająca V Wrocławskie Dni z Rotmistrzem Pileckim to odważne i efektowne wyjście w przestrzeń publiczną i kreatywna lekcja historii. Wolontariusze "Odry-Niemen" oraz chętnie mieszkańcy zapalną ponad 600 zniczy, z których ułożą na wrocławskim rynku wielki napis: PILECKI. Oprócz tego przechodniom i turystom będą rozdawać ulotki edukacyjne.

Z doświadczenia kilku poprzednich lat wiemy, że ludzie zatrzymują się przy nietypowo ułożonych zniczach, zaintrygowani dopytują o co chodzi. To doskonała okazja, by im wspomnieć lub przypomnieć o rotmistrzu Pileckim - mówi Ilona Gosiewska.

Każdy z nas może włączyć się w akcję "Zapal znicz dla rotmistrza", która rozpocznie się już w niedzielę 13 maja o godzinie 19 a pl. Gołębim wrocławskiego rynku.

- Jeśli ktoś ma ochotę, może przynieść znicze biało-czerwone i dostawić je do tych, przygotowanych przez nas. Im więcej zniczy, tym większy napis. Można także pomóc przy odpalaniu zniczy - zachęca Dominik Rozpędowski z "Odry Niemen".

"Gość Wrocławski" od początku fotografuje efekty akcji "Zapal znicz dla rotmistrza". Jak było w poprzednich latach? Zobaczcie zdjęcia!

Program V Wrocławskich Dni z Rotmistrzem Pileckim

13.05.2018 niedziela

ZAPAL ZNICZ DLA ROTMISTRZA - układanie biało-czerwonych zniczy w napis PILECKI na Wrocławskim Rynku. Godzina 19.00-21.00, plac Gołębi, organizator: stowarzyszenie "Odra-Niemen", kontakt: 71 3555202, biuro@odraniemen.org

17.05.2018 czwartek

KLUB DYSKUSYJNO-FILMOWY - spotkanie z reż. Dariuszem Walusiakiem oraz pokaz jego filmu "Więzy krwi", o losach "Bartka" i jego żołnierzy. Godzina 18.00, siedziba stowarzyszenia "Odra-Niemen", ul. Kościuszki 35f,

19.05.2018 sobota

Międzypokoleniowy wyjazd do Muzeum Żołnierzy Wyklętych do Warszawy. Zwiedzanie muzeum przy ul. Rakowieckiej, spotkania z gośćmi. Zapisy pod tel. 71 3555202, biuro@odraniemen.org, koszt wyjazdu 100 zł. W ramach ceny zaplanowano całodzienny program, przejazd i wspólny obiad. Organizator: stowarzyszenie "Odra-Niemen".

20.05.2018 niedziela

RAJD TURYSTYCZNY. Trasa marszu: Przełęcz Tąpadła - szczyt Ślęży - Dom Turysty pod Wieżycą, gdzie znajduje się pomnik Pileckiego. Tam odbędzie się spotkanie z harcerzami i mieszkańcami Sobótki. Godz. 7.40 - wyjazd autobusem PKS, powrót wieczorem (koszt przejazdów we własnym zakresie). Organizator: stowarzyszenie "Odra-Niemen" oraz Ślężański Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji. Kontakt: 71 3555202, biuro@odraniemen.org

21.05.2018 poniedziałek

KONKURS HISTORYCZNY o Witoldzie Pileckim dla uczniów wrocławskich szkół. Miejsce – Zajezdnia Centrum Historyczne. Organizator: stowarzyszenie "Odra-Niemen"

"MUZYCZNE SPOTKANIA", o godzinie 18 przy pomniku Pileckiego najmłodsze pokolenie zaśpiewa patriotycznie Rotmistrzowi. Wśród publiczności będą rozlosowane książki "Raport Pileckiego" 

22.05.2018 wtorek

LEKCJE Z PILECKIM. Prowadzimy zajęcia z gościem specjalnym we wrocławskich szkołach oraz promocja raportu Witolda Pileckiego. Zgłoszenia szkół przyjmujemy pod numerem telefonu: 607 440 176, i.gosiewska@odraniemen.org

POKAZ FILMU "Tatusiu", dyskusja o Raporcie Witolda i jego upowszechnianie. Gość specjalny: Małgorzata Kupiszewska. Godzina 18.00 siedziba Civitas Christiana, ul. Kuźnicza 11. Organizator: Civitas Christiana Wrocław.

23.05.2018 środa

SPOTKANIA Z RODZINAMI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH. W godzinach 17-19 międzypokoleniowe rozmowy i bezpośrednie spotkania ze wspaniałymi gośćmi m.in Marta Ziembikiewicz, córka kpt. W. Łukasiuka ps. "Młot", Barbara Leonowicz-Babiak, córka Jana Leonowicza ps. "Burta", mjr Genowefa Aleksander. Miejsce spotkania: ul. Kościuszki 35f, Organizator: stowarzyszenie "Odra-Niemen". Kontakt: 71 3555202, biuro@odraniemen.org

24.05.2018 czwartek

MSZA ŚW. W INTENCJI WITOLDA PILECKIEGO. Godzina 18.00, bazylika garnizonowa. Organizator: Inicjatywa Historyczna

WROCŁAWSKI MARSZ PAMIĘCI ROTMISTRZA WITOLDA PILECKIEGO. Godzina 19.30-21.30. Trasa: Pl. Solny-Ruska-Kazimierza Wielkiego-Krupnicza-Podwale-Most Sądowy-Promenada Staromiejska-Pomnik Pileckiego. Organizator: wrocławski Koliber

25.05.2018 piątek

ROCZNICA ŚMIERCI WITOLDA PILECKIEGO. Godzina 13.00 - Oficjalne uroczystości z udziałem wojska pod Pomnikiem Pileckiego. Organizator: Inicjatywa Historyczna

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy