Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Msza, koncert i odznaczenia

14 maja przypada 200. rocznica erygowania parafii pw. św. Bartłomieja i św. Jadwigi w Trzebnicy. Zapraszamy na uroczystości jubileuszowe.

Mimo, że kościół - dzisiejsza bazylika - w Trzebnicy istniał os czasów średniowiecza, to różne koleje losu sprawiły, że "dopiero" przed 200 laty powstała w tym miejscu parafia. - Nie mamy ksiąg parafialnych sprzed 1945 r., więc trudno jednoznacznie określić ważne dla parafii daty - zwraca uwagę proboszcz, ks. Jerzy Olszówka, salwatorianin.

Istnieją jednak inne przekazy, z których wynika, że po kasacie zakonów w 1810 r. w państwie pruskim, w 1811, cysterki ostatecznie opuściły Trzebnicę. Pozostał po nich klasztor i kościół klasztorny. - Na jakiś czas został ustanowiony w tym miejscu kurator, którego zadaniem była opieka nad tym miejscem. W 1818 r., z tego co wiemy było to 14 maja, została erygowana diecezjalna parafia pw. św. Bartłomieja i św. Jadwigi - opowiada ks. Olszówka. Po II wojnie światowej i nastaniu polskiej administracji kościelnej, swoją posługę w tym miejscu rozpoczęli księża salwatorianie.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczną się w najbliższą niedzielę 13 maja o 12.30. - Mszy św. dziękczynnej przewodniczył będzie abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. Z tej okazji odbędzie się również koncert okolicznościowy - zaznacza.

Koncert jest organizowany razem z Gminą Trzebnica. Zaprezentuje się orkiestra symfoniczna "FilmHarmony Orchestra" pod kierownictwem Marcina Mirowskiego. Występ uświetnią sopranistki z zespołu "Bellcanti". Początek zaplanowano w bazylice o godz. 15.30. - To będzie również okazja do wręczenia tytułów "zasłużony dla Gminy Trzebnica" osobom, które są zaangażowane mocno w życie parafii - dodaje ks. Olszówka. Oprócz tego będzie dostępna wystawa prezentująca wybrane wydarzenia historyczne oraz działalność grup parafialnych.

- Nasze obchody nie skończą się w niedzielę, ale rozciągają się aż do 26 sierpnia. Wówczas obchodzony będzie odpust parafialny św. Bartłomieja Apostoła, tzw. bartłomiejki. Z tej okazji odbędzie się tradycyjny festyn parafialny. - Wtedy nastąpi również rozwiązanie konkursu plastycznego dla dzieci pn. "Parafia św. Bartłomieja Ap. i św. Jadwigi w oczach dziecka".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy