Nowy numer 41/2018 Archiwum

Świętujmy niepodległość na Ślęży

Zapraszamy na dwudniowe obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości w najwyższym punkcie archidiecezji wrocławskiej!

Niepodległość i wolność warto świętować z Panem Bogiem. Mamy ku temu doskonałą okazję w najbliższy weekend na szczycie góry Ślęży. Tam cykl kilku wydarzeń skupia się przede wszystkim na modlitwie, ale nie zabraknie akcentów naukowych oraz artystycznych.

- W tym roku nasza ojczyzna obchodzi 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Góra Ślęża jest niemym świadkiem tworzenia zrębów polskiego państwa, podobnie jak chrześcijański Śląsk, który od przeszło 1000 lat wpisuje się w polską historię, stanowiąc jej istotny element - mówi ks. dr Ryszard Staszak, organizator całego wydarzenia i proboszcz parafii Sulistrowice pod Ślężą.

Kulminacyjnym momentem będzie sobotnia Msza św. o godzinie 12 pod przewodnictwem metropolity wrocławskiego abp. Józefa Kupnego. Nie zabraknie akcentów rozrywkowych: koncertów, pokazów, przedstawień artystycznych.

- Chcemy przede wszystkim zaprosić ludzi do modlitwy za ojczyznę, ponieważ Pan Bóg wpisywał się zawsze w jej losy. Dzięki wierze nasi przodkowie potrafili stawić czoła najgorszym totalitaryzmom w historii. Musi towarzyszyć nam duma, radość z wolność, ale też i refleksja - dodaje ks. dr Staszak. 

Świętowaniu będą towarzyszyć górale z Kościeliska, który specjalnie na tę okazję zagrają koncert. Klimat zatem będzie niepowtarzalny.

Podczas obchodów przeprowadzone zostanie także sympozjum poświęcone setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości z udziałem wybitnych wykładowców akademickich oraz historyków.

Program Uroczystości

19 maja 2018 - wigilia Zesłania Ducha Świętego

 • 11.00 - "Ślęża Wielbi Boga" - modlitwa uwielbienia, kościół na Ślęży
 • 12.00 - Msza święta pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego, kościół na Ślęży
 • 15.00 - Modlitwa przy odsłoniętym 6 lat temu Epitafium Smoleńskim, Sanktuarium w Sulistrowiczkach
 • 16.00 - Koncert ludowy zespołu góralskiego z Kościeliska, Sanktuarium w Sulistrowiczkach
 • 21.00 - Droga światła z przeł. Tąpała na szczyt Ślęży, Apel Jasnogórski, przełęcz Tąpadła - kościół na Ślęży
 • 24.00 - Msza św. o północy w Kościele p.w. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na Ślęży

20 maja 2018 – Zesłanie Ducha Świętego

 • 10.00 - Przedstawienie dzieci pt. "Bolko II, książę świdnicko-jaworski", kościół na Ślęży
 • 11.00 - Wykłady prelegentów UWr pt. „Śląsk na tle historii Polski", kościół na Ślęży
 • 14.00 - Msza Święta dziękczynna w intencji Ojczyzny, ks. mgr Leszek Więcek, kościół na Ślęży
 • 16.00 - koncert zespołu NOE i ks. Jakuba Bartczaka, Ślęża scena
 • 17.00 -  poczęstunek, góra Ślęża
 • 18.00 - konkurs wiedzy patriotycznej dla dzieci i młodzieży z nagrodami, góra Ślęża
« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • Dremor
  16.05.2018 21:29
  Cytat: "Góra Ślęża jest niemym świadkiem tworzenia zrębów polskiego państwa, podobnie jak chrześcijański Śląsk, który od przeszło 1000 lat wpisuje się w polską historię, stanowiąc jej istotny element". Ta wypowiedź z historią ma niewiele wspólnego. Góra Ślęża nie była świadkiem tworzenia się polskiego państwa, gdyż tereny Dolnego Śląska polskie nie były. Ślężanie chrzest przyjęli od Państwa Wielkomorawskiego, zaś w wiekach późniejszych byli pod panowaniem Piastów Śląskich, którzy byli mocno zgermanizowani. Język używany przez ludność zamieszkującą tereny Ślęży bardziej przypominał czeski, niż polski. Samo mówienie o 1000 lat wpisywania się w polską historię jest już totalną bzdurą. Przez te 1000 lat kraina wpisywała się w historię Czech, Niemiec i Austro-Węgier. Dopiero po 1945 roku te tereny stały się polskie, ale to, co robili tu Polacy miejscową ludnością raczej nie jest powodem do chluby. By połączyć historię Dolnego Śląska z Polską trzeba użyć sporej wyobraźni. Co innego np. tereny wokół Zielonej Góry, tam możemy mówić o etnicznej polskości tych ziem, ale nie w przypadku Ślęży.
  doceń 3
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy