Nowy numer 3/2021 Archiwum

Duch Święty działa, by rosła w nas miłość

Pod tytułem "Duch Święty rozlewa świętość - Gaudete et Exsultate nr 6" odbyło się dziś sympozjum zorganizowane przez Instytut Teologii Duchowości Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

- To było już trzecie z kolei sympozjum organizowane przez Instytut Teologii Duchowości - mówi ks. dr Arkadiusz Kruk, adiunkt w tymże instytucie, ojciec duchowny wrocławskiego seminarium i osoba czuwająca nad przebiegiem konferencji. Dlaczego była ona poświęcona Duchowi Świętemu? - Taką inspirację dał bp Andrzej Siemieniewski na zakończenie ubiegłorocznego wydarzenia. Podobne pragnienia mieli studenci - wyjaśnia.

Celem sympozjum jest, by młodzi teologowie też mieli możliwość wypowiedzenia się i zaprezentowania swojej wiedzy. - Sympozjum jest organizowane przez studentów i dla studentów - dodaje.

Ks. A. Kruk wyjaśnia, że Duch Święty rozlewa świętość przez swoje dary. - Piękne i przystępne katechezy papieża Franciszka bardzo konkretne mówią o tym jak Duch Święty działa w nas. Dodatkowo papież okrasza je przykładami z własnego życia i duszpasterskiego doświadczenia - nawiązuje do jednej z prelekcji. - A Duch jak wiatr tchnie kędy chce i działa jak chce, nie ma dla Niego żadnych ograniczeń, działa przez sakramenty w Kościele, przez Słowo, dary i owoce powodując wzrost przede wszystkim miłości - wyjaśnia.

A co sympozjum daje studentom? Ks. A. Kruk zaznacza, że udział wydarzeniu daje satysfakcję, ale również jest szansą do rozwoju i dorobku naukowego. - Ta konferencja jest firmowana przez PWT, dlatego później prelegenci mogą się pochwalić wystąpieniem na poważnym sympozjum naukowym. To też jest wymierna korzyść.

Studenci - doktoranci i magistranci - zrealizowali cztery tematy:

  • "Apostołka Ducha Świętego - św. Miriam od Jezusa Ukrzyżowanego (Mała Arabka)" - mgr lic. Marzena Rachwalska,
  • "Duch Święty a Eucharystia na podstawie encykliki Jana Pawła II "Dominum et Vivificantem" - ks. mgr lic. Jerzy Gonta
  • "Pneumatologiczny wymiar świętości w adhortacji papieża Franciszka Gaudete et Exsultate" - mgr Grzegorz Józefowski,
  • "Dary Ducha Świętego na podstawie katechez środowych papieża Franciszka" - ks. mgr lic. Sebastian Kruk,

Bp Andrzej Siemieniewski podsumowując sympozjum zaznaczył, że podczas słuchania kolejnych prelekcji teologicznych towarzyszyły mu konkretne skojarzenia dotyczące ich realizacji w praktyce. - Teologia musi być opisem życia, jak Pan Bóg działa w świecie. Myślę, że w naszej pobożności, w spotkaniach modlitewnych, udzielaniu sakramentów i przeżywaniu codzienności rzeczywiście te tematy realizują się nie tylko w teologicznej refleksji, ale też w praktycznym życiu w Duchu Świętym - zaznaczył.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama