Nowy numer 3/2021 Archiwum

Zabytki wciąż pięknieją

W Synagodze Pod Białym Bocianem odbyło się uroczyste wręczenie umów dotacyjnych na remont wrocławskich zabytków w 2018 r. Wśród beneficjentów większość stanowią obiekty sakralnych i klasztorne.

Dofinansowanie o łącznej wysokości blisko 6 mln złotych z budżetu Miejskiego Konserwatora Zabytków w 2018 roku otrzymały 44 organizacje pozarządowe.

Pieniądze zostały przeznaczone m.in. na kolejny etap remontu elewacji kościoła św. Wojciecha, konserwację witraży w kościele ewangelicko-augsburskim, rewaloryzację zabytkowych pomieszczeń Synagogi pod Białym Bocianem, prace restauracyjno-konserwatorskie przy lożach profesorskich w Auli Leopoldina, kontynuację rozpoczętej w 2016 roku rewitalizacji Fortu Piechoty przy ul. Pełczyńskiej, konserwację i remont wnętrza tramwaju Baba Jaga z 1925 roku oraz wiele innych zadań.

Ponad to dofinansowane zostaną m.in. remonty we wrocławskim seminarium, kościele pw. św. Krzyża na Ostrowie Tumskim, w kościele garnizonowym pw. św. Elżbiety, czy kościoła pw. św. Anny.

Podczas spotkania Miejski Konserwator zabytków Agata Chmielowska przedstawiła również prace, które zostały wykonane w 2017 roku.

- Dzięki temu, że Miasto od lat konsekwentnie przeznacza środki na ochronę i konserwację zabytków, przez kilkanaście lat udało się wykonać wiele prac zarówno w monumentalnych obiektach sakralnych, jak i w kamienicach czy w nietypowych obiektach, takich jak barki czy tramwaje. Wspieramy finansowo te działania, ponieważ zabytki to duma i siła Wrocławia, dziedzictwo, które chcemy przekazać następnym pokoleniom w dobrym stanie - powiedział wiceprezydent Adam Grehl.

Aby zobaczyć listę wszystkich dofinansowanych obiektów i przyznane kwoty kliknij TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama