Nowy numer 48/2022 Archiwum

Nowenna i Duch Święty

Od niedawna w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu istnieje nowa agenda, a jest nią diakonia "Jozue".

Diakonia "Jozue" powstała z inicjatywy alumnów, którzy przed wstąpieniem do seminarium byli związani ze wspólnotami charyzmatycznymi. Opiekunem agendy został ojciec duchowny ks. Arkadiusz Kruk. Diakonia ma z jednej strony przybliżać alumnom treści związane z Odnową w Duchu Świętym, np. czym jest ten ruch, jak towarzyszyć takim grupom w parafii itp., a z drugiej umożliwić spotkanie kleryków na wspólnej modlitwie uwielbienia.

Wczorajszym prelegentem był bp Andrzej Siemieniewski. Wygłosił konferencję, podczas której przybliżył historię ruchu Odnowy w Duchu Świętym oraz przytoczył fragmenty z listu, który skierował do swoich diecezjan abp Joseph Naumann 5 stycznia 2018 roku, a które są bardzo ważne w związku z trwającą nowenną przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego.

W liście tym abp Naumann zachęca, aby w ramach przygotowań do uroczystości Pięćdziesiątnicy, które odbędą się 20 maja, wierni odmawiali Nowennę do Ducha Świętego, prosząc Go, aby na nowo rozpalił ogień swojej miłości w północno-wschodnim Kansas.

Bp Andrzej Siemieniewski odnosząc się do tego wezwania, przywołał postać bł. Eleny Guerra z Zakonu Sióstr Oblatek Ducha Świętego, która wielokrotnie miewała wizje tego, że Kościół XX wieku będzie Wieczernikiem przygotowanym na nową Pięćdziesiątnicę, i uparcie słała listy do papieża Leona XIII. Jako swoją główną misję odczytała przywrócenie roli Ducha Świętego do centrum życia chrześcijańskiego.

W liście skierowanym do papieża w 1895 roku bł. Elena napisała: "Praktykuje się tak rozmaite nowenny, i słusznie, ale ta nowenna, którą z nakazu samego Zbawiciela przeżyła Najświętsza Maryja Panna i Apostołowie, jest teraz prawie zapomniana". Odpowiedzią papieża na postulat bł. Eleny stanowił krótki list do wiernych "Provida Matris Charitate" z tego samego roku, w którym ustanowił nowennę modlitewną między świętami Wniebowstąpienia a Zesłania Ducha Świętego.

Nowenna to z jęz. łacińskiego "dziewięć dni", na wzór czasu modlitw pierwotnego Kościoła od wstąpienia Zmartwychwstałego Chrystusa do nieba dnia czterdziestego, aż po Pięćdziesiątnicę. Papież zachęcał wszystkich w swoim liście do naśladowania Apostołów, którzy "trwali jednomyślnie na modlitwie razem z Maryją, Matką Jezusa" (Dz 1,14), czekając na "moc z wysoka”.

Biskup Siemieniewski zauważył, że również we Wrocławiu jest wiele wspólnot, które z wiarą oczekują uroczystości Pięćdziesiątnicy i trwają w Nowennie do Ducha Świętego. Zachęcił zarówno kleryków, jak i obecne na spotkaniu siostry elżbietanki, aby z wiarą oczekiwać i prosić Ducha Świętego o jego wylanie.

Po konferencji nastąpiła modlitwa uwielbienia, którą poprowadzili alumni.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy