Nowy numer 3/2021 Archiwum

Różana święta w kolejnej wspólnocie

W dniu wspomnienia św. Rity z Cascii w parafii pw. św. Kazimierza Królewicza na Zgorzelisku we Wrocławiu, została odprawiona Msza św., podczas której w uroczystej procesji wprowadzono do kościoła relikwie świętej.

Podczas uroczystej Mszy św. proboszcz, ks Andrzej Szafulski poświęcił obraz ku czci świętej. Został on ufundowany przez członków parafialnych róż różańcowych. Eucharystii przewodniczył ks. Krzysztof Noworytto, były wikariusz parafii, który kilka lat temu rozpoczął starania o to, by w kościele na Zgorzelisku znalazły się relikwie św. Rity.

Po Ewangelii wierni odmówili Litanię ku czci św. Rity i zawierzyli się jej wstawiennictwu. Parafianie tłumnie zgromadzeni w świątyni przynieśli ze sobą róże, które zostały poświęcone na zakończenie Mszy św.

Różana święta w kolejnej wspólnocie   Atrybutem świętej Rity są róże. Tomasz Pacholec Według legendy Pan Jezus sprawił św. Ricie przed śmiercią wielką radość i ofiarował jej w środku zimy bukiet pięknych, pachnących róż. I stąd po dziś dzień utrzymuje się tradycja święcenia "róż św. Rity". Parafianie zabrali kwiaty do swoich domów.

Ostatnim akcentem uroczystości było błogosławieństwo relikwiami św. Rity oraz ich ucałowanie przez wiernych.

Parafianie przygotowywali się do wprowadzenia relikwii już od niedzieli. Tego dnia gościły podczas każdej Mszy św. siostry augustianki (w tym s. Stella, pochodząca z parafii pw. św. Kazimierza Królewicza), które opowiadały historię życia i śmierci św. Rity oraz zachęcały do modlitwy za jej wstawiennictwem.

Relikwie przywiózł w 2016 r. z pielgrzymki do Włoch, z Cascii, ks. Krystian Bałaz wraz z mamą siostry Stelli, Teresą Szczepkowską.

Różana święta w kolejnej wspólnocie   W kościele został poświęcony również wizerunek św. Rity. Tomasz Pacholec

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama