W najstarszym kościele paryskim stanęło wielkie popiersie Edyty Stein, czyli św. Teresy Benedykty od Krzyża. Jak informuje prezydent Rafał Dutkiewicz, to dar od Wrocławia.
Projekt jest kontynuacją wieloletniej współpracy Wrocławia z parafią Saint-Gemain-des-Prés w Paryżu, w której spoczywa serce króla Polski Jana Kazimierza, fundatora Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie.
W 2011 roku Miasto Wrocław ufundowało tablicę upamiętniającą króla, aby podkreślić związki Wrocławia z lwowską uczelnią, z której wywodziło się wielu znakomitych profesorów tworzących po drugiej wojnie światowej podwaliny wrocławskiej społeczności akademickiej.
W 2014 roku, roku kanonizacji Papieża Polaka, wrocławscy przedsiębiorcy (Państwo Han, Heydel, Nowara, Wituccy oraz Credit Agricole Polska) przekazali parafii popiersie św. Jana Pawła II. Popiersie do czasu ukończenia renowacji wnętrz stanęło w nawie bocznej kościoła. Docelowo będzie przeniesione do jednej z kaplic znajdujących się za ołtarzem głównym.
Popiersie Edyty Stein, czyli św. Teresy Benedykty od Krzyża, jest w pewnym sensie dopełnieniem projektu przyszłej „wrocławskiej kapliczki”. Autorem obu popiersi jest Tomasz Rodziński, wrocławski artysta rzeźbiarz, autor m.in. kilkunastu popiersi tworzących Galerię Sławnych Wrocławian w Starym Ratuszu.
- Edytę Stein. Teresę Benedyktę od Krzyża. Żydówkę, siostrę zakonną, wybitnego filozofa, późniejszą świętą kościoła katolickiego i patronkę Europy ostatni raz widziano 7 sierpnia 1942 roku na dworcu głównym we Wrocławiu, podczas postoju pociągu wiozącego ją wraz z innymi Żydami do obozu koncentracyjnego Auschwitz - napisał na swoim profilu na Facebooku Rafał Dutkiewicz.
Prezydent Wrocławia poinformował, że popiersie to dar Wrocławia dla najstarszej paryskiej parafii.
- W porządku świeckim to prezent wspólnoty dla wspólnoty. Fragment myślenia o tym, że Europa i nasza wspólna w niej przyszłość tak bardzo są ważne - stwierdził Dutkiewicz.