Nowy numer 17/2024 Archiwum

Szewach Weiss laureatem Nagrody Jana Nowaka-Jeziorańskiego

To dla mnie wyjątkowa nagroda i odbieram ją we Wrocławiu, który jest dla mnie wyjątkowym miejscem - powiedział Szewach Weiss podczas poniedziałkowej uroczystości w Ossolineum.

Nagroda Jana Nowaka-Jeziorańskiego przyznawana jest osobom, dla których wartościami nadrzędnymi są wolność, demokracja, które cechuje myślenie o polskiej racji stanu rozumianej jako przynależność do zachodniej cywilizacji - mówił podczas uroczystości na dziedzińcu Ossolineum prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz.

Przedstawiając laureata 15. edycji Nagrody powiedział: - To wielki patriota dwóch narodów, polskiego i żydowskiego, który potrafić mówić nawet o najtrudniejszych sprawach między Polakami a Żydami - akcentował.

Swoje wystąpienie prof. Szewach Weiss rozpoczął od przedstawienia potomków państwa Góral, sąsiadów Weissów z Borysławia. M.in. dzięki Góralom Weissowie ocaleli w czasie wojny. - Wstańcie, pokażcie się, proszę - namawiał swoich gości, których zebrani na dziedzińcu Ossolineum entuzjastycznie przywitali.

Izraelski polityk, były ambasador Izraela w Warszawie, promotor współpracy Polaków i Żydów, kawaler Orderu Orła Białego i były szef izraelskiego parlamentu kilkukrotnie przywoływał swoje związki z Wrocławiem. Weissowie, kiedy wyjechali z Borysławia w 1945 roku w drodze do Wałbrzycha, gdzie spędzili rok, przejeżdżali przez Wrocław. Gdyby mieli w planach pozostanie w Polsce (a nie emigrację do Palestyny) zapewne osiedliliby się we Wrocławiu. Uniwersytet Wrocławski był też pierwszą polską uczelnią, która nadała mu tytuł doktora honoris causa (2006 r.).

Dużo uwagi poświęcił współczesnej sytuacji politycznej na świecie, relacjom Izraela z Polską dzisiaj i w przeszłości. - Nie można sobie wyobrazić powstania Izraela bez udziału polskich Żydów. Nawet izraelscy lotnicy szkolili się w Polsce, na porzuconych niemieckich samolotach, a dopiero potem zdecydowali się na emigrację do Palestyny - opowiadał. 

Laureat Nagrody komentował także przyszłość relacji sąsiedzkich między narodami na Bliskim Wschodzie. - Rodzice już niechętnie wysyłają swoje dzieci na wojnę. To bardzo dobry objaw - mówił.

Prof. Szewach Weiss urodził się w 1935 r. w Borysławiu w okolicach Lwowa. Niemiecką okupację przeżył wraz z rodziną dzięki pomocy polskich i ukraińskich sąsiadów. Po II wojnie Weissowie musieli opuścić Borysław, który znalazł się pod administracją radziecką. Zamieszkali na krótko w Wałbrzychu, przez zieloną granicę dostali się najpierw do Austrii, a potem do nowo powstałego Izraela. Był dziennikarzem i politykiem, wieloletnim posłem do Knesetu, a także przewodniczącym izraelskiego parlamentu. W latach 2001-2003 pełnił funkcję ambasadora Izraela w Warszawie.

(cyt. za www.wroclaw.pl)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy