Nowy numer 3/2019 Archiwum

Koncert "Nie tylko od święta"

Zapraszamy na przegląd piosenki wojskowej i patriotycznej 11 czerwca na Akademii Wojsk Lądowych.

W Sali Widowiskowej Akademickiego Centrum Kultury na AWL-u (ul. Czajkowskiego 109) młodzież wyśpiewa swoją miłość do ojczyzny. Przegląd muzyczny organizowany przez wrocławski Instytut Pamięci Narodowej rozpocznie się o 10 rano, a zakończy o godzinie 14 koncertem galowym. Oprócz młodych ludzi wystąpi także Marta Kosakowska "Marika" i chór wojskowy.

- Robimy to po raz pierwszy. Jako stary harcerz chciałbym popularyzować te wartości patriotyczne. Tym razem oparliśmy się na organizacjach harcerskich. W 100. rocznicę odzyskania niepodległości promujemy jedność harcerską, dlatego na scenie pojawią się i ZHR, i ZHP, i Skauci Europy, którzy wykonają pieśni patriotyczne oraz wojskowe. Poza harcerzami zgłosiła się masa szkół, którym także nie odmówiliśmy - mówi Marek Gadowicz z wrocławskiego IPN-u.

Jak podkreśla, nie chce powielać schematu przeglądów piosenek patriotycznych nasyconych zbytnim patosem i wielką pompą.

- Postaramy się pokazać rubaszność i swojskość. Ten mężczyzna siedzący w okopie na wojnie chciał wrócić do żony i przytulić dziecko do serca. Oni musieli się śmiać, żeby nie zwariować. Usłyszymy znane, ale i mniej znane piosenki, bardziej współczesne jak "Dziewczyna z granatem" z serialu "Czas honoru". Uważam, że jest potrzeba tego rodzaju działań wśród młodzieży - podkreśla M. Gadowicz.

Tłumacz, że te pieśni mają wzbudzać w młodzieży ciekawość. Tzw. edukacja pozaformalna sprawia, że po jakimś czasie młodzi sięgną po konkretniejsze źródła, żeby wejść głębiej w historię. 

- Musimy ich tego nauczyć, zarazić ich patriotyzmem. Chcemy rozszerzać formułę przeglądu w przyszłości - podsumowuje Gadowicz.

Na Akademii Wojsk Lądowych zaplanowano także pokazy, wystawy i grochówkę.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy