Nowy numer 40/2022 Archiwum

Rzeź Wołyńska na deskach teatru

„Ballada o Wołyniu” to pierwszy w Polsce spektakl sceniczny, który opowiada o ludobójstwie polskiej ludności Kresów Wschodnich w latach II wojny światowej, dokonanym przez nacjonalistów ukraińskich.

Scenariusz przedstawienia korzysta z wątków legendarnej książki Włodzimierza OdojewskiegoZasypie wszystko, zawieje”. Wykorzystane zostały także świadectwa osób, które przeżyły zagładę Polaków na Kresach oraz stare pieśni, w tym melodia ukraińska ze współczesnymi słowami Bogny Lewtak-Baczyńskiej.

Autorem scenariusza i scenografii, a także reżyserem spektaklu jest Tomasz A. Żak. Aktorzy, którzy biorą udział w przedstawieniu to: Aleksandra Pisz, Agnieszka Rodzik, Ewa Tomasik.

Trudny temat ludobójstwa Polaków przez dziesięciolecia komunizmu w naszym kraju był przemilczany, nawet teraz czeka zresztą na pełną obecność w świadomości wielu Polaków. Tymczasem bez wątpienia jest równie ważny jak pamięć powstania warszawskiego czy pamięć o pokoleniu żołnierzy wyklętych. Oprócz walorów artystycznych, jakie zapewnia, „Ballada o Wołyniu”, pełni ważną misję społeczną, edukacyjną i historyczną.

W rankingu miesięcznika „Teatr” w sezonie 2010-2011 nominowano „Balladę o Wołyniu” w kategoriach: najlepsza adaptacja teatralna i najlepsza reżyseria.
 
W ramach obchodów 75. Rocznicy Zbrodni Wołyńskiej w Centrum Kultury "Agora" odbędą się dwa przedstawienia pt. "Ballada o Wołyniu".
 
Wstęp jest wolny. Pierwszy spektakl rozpocznie się 18 czerwca w poniedziałek o godzinie 18 przy ul. Serbskiej 5a (Centrum Kultury "Agora"), drugi natomiast zaplanowano na wtorek 19 czerwca o godzinie 18 w tym samym miejscu.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy