Nowy numer 08/2020 Archiwum

Rzeź Wołyńska na deskach teatru

„Ballada o Wołyniu” to pierwszy w Polsce spektakl sceniczny, który opowiada o ludobójstwie polskiej ludności Kresów Wschodnich w latach II wojny światowej, dokonanym przez nacjonalistów ukraińskich.

Scenariusz przedstawienia korzysta z wątków legendarnej książki Włodzimierza OdojewskiegoZasypie wszystko, zawieje”. Wykorzystane zostały także świadectwa osób, które przeżyły zagładę Polaków na Kresach oraz stare pieśni, w tym melodia ukraińska ze współczesnymi słowami Bogny Lewtak-Baczyńskiej.

Autorem scenariusza i scenografii, a także reżyserem spektaklu jest Tomasz A. Żak. Aktorzy, którzy biorą udział w przedstawieniu to: Aleksandra Pisz, Agnieszka Rodzik, Ewa Tomasik.

Trudny temat ludobójstwa Polaków przez dziesięciolecia komunizmu w naszym kraju był przemilczany, nawet teraz czeka zresztą na pełną obecność w świadomości wielu Polaków. Tymczasem bez wątpienia jest równie ważny jak pamięć powstania warszawskiego czy pamięć o pokoleniu żołnierzy wyklętych. Oprócz walorów artystycznych, jakie zapewnia, „Ballada o Wołyniu”, pełni ważną misję społeczną, edukacyjną i historyczną.

W rankingu miesięcznika „Teatr” w sezonie 2010-2011 nominowano „Balladę o Wołyniu” w kategoriach: najlepsza adaptacja teatralna i najlepsza reżyseria.
 
W ramach obchodów 75. Rocznicy Zbrodni Wołyńskiej w Centrum Kultury "Agora" odbędą się dwa przedstawienia pt. "Ballada o Wołyniu".
 
Wstęp jest wolny. Pierwszy spektakl rozpocznie się 18 czerwca w poniedziałek o godzinie 18 przy ul. Serbskiej 5a (Centrum Kultury "Agora"), drugi natomiast zaplanowano na wtorek 19 czerwca o godzinie 18 w tym samym miejscu.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama