Nowy numer 3/2021 Archiwum

Dolnoślązak uhonorowany

Wśród laureatów Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka, przyznawanej przez Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana", znalazł się dr hab. Krzysztof Szwagrzyk.

Historyk, wiceprezes IPN, kierujący zespołem poszukiwań tajnych miejsc pochówku ofiar reżimu komunistycznego, otrzymał wyróżnienie za „niestrudzone i pełne determinacji przywracanie Żołnierzy Niezłomnych Ojczyźnie”. – Nagroda im. Włodzimierza Pietrzaka jest przyznawana wybitnym osobom lub instytucjom, które przyczyniają się do wzrostu kultury duchowej narodu – wyjaśnia Piotr Sutowicz, dyrektor Oddziału Okręgowego „Civitas Christiana” we Wrocławiu, który 22 czerwca wziął udział w uroczystości wręczenia nagród na Zamku Królewskim w Warszawie. – 100. rocznica odzyskania niepodległości to dobra okazja, by wyrazić szacunek dla ogromu pracy, jaką wykonuje K. Szwagrzyk i jego zespół, współpracownicy, wolontariusze, osoby wspierające jego działania. Swoje prace prowadzi od lat 90., w różnych okolicznościach politycznych, wykazując zdecydowanie i nieugiętość.

P. Sutowicz podkreśla wagę dokonań nagrodzonego historyka. – Funkcjonariusze UB, mordując żołnierzy niezłomnych, chcieli nie tylko ich zabić, ale także, a może przede wszystkim, pogrzebać pamięć o nich – mówi. – Chcieli narzucić narodowi pamięć historyczną według własnego pomysłu. Ich narracja miała być narracją polską. Dzięki takim ludziom, jak K. Szwagrzyk to się nie powiodło. Przywrócił Polakom olbrzymią część pamięci historycznej, a rodzinom ofiar – pamięć o przodkach. Niegdyś obrzucani błotem, dziś okazują się bohaterami. Cieszymy się, że to właśnie z Dolnego Śląska, z Ziem Odzyskanych, wyszła idea ekshumacji Niezłomnych.

Włodzimierz Pietrzak (1913-1944) to literat, krytyk literacki, który zginął w Powstaniu Warszawskim. Nagroda jego imienia jest przyznawana nieprzerwanie od 1948 r. (przez Civitas Christiana od 1997 r.). Kapituła nagrody (bp Michał Janocha z Warszawy, ks. Dariusz Wojtecki – asystent krajowy „Civitas Christiana”, Tomasz Nakielski – przewodniczący stowarzyszenia oraz dwaj wiceprzewodniczący: Romuald Gumienniak i Sławomir Józefiak) postanowiła w tym roku wyróżnić także reżysera Michała Kondrata oraz architekta Stanisława Niemczyka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama